Home / Portal wiedzy

Baza wiedzy

Wybierz gatunek zwierząt i wyszukaj interesujący Cię artykuł

28 wyniki

27-03-2017 - By uniknąć niepotrzebnych kosztów i uchronić się przed stratami budowa obory powinna być skrupulatnie zaplanowana. Hodowcy często o tym zapominają, szczególnie szacując jakiej wielkości mają być silosy paszowe. Nawet projektanci, głównie ze względu na brak doświadczenia...

01-03-2017 - Ketoza krów jest groźną chorobą. Zdarza się przed porodem, ale najczęściej występuje po wycieleniu, od pierwszego do szóstego tygodnia. Koszty jej leczenia są wysokie, a powikłania – poważne. Warto rozpoznawać objawy ketozy.

06-02-2017 - Moment urodzenia cielaka wiąże się z kilkoma czynnościami. Tuż po urodzeniu należy je umieścić w pojedynczych kojcach wewnątrz budynku. Podczas zimy stosuje się promienniki, które są dodatkowym źródłem ciepła i sprawiają, że cielęta szybko schną.

23-01-2017 - Wiele gospodarstw dotyka problem zdrowotności racic, dlatego warto postawić na profilaktykę. Zapobieganie jest o wiele tańsze niż leczenie i farmakologia, o czym hodowcy nieraz przekonali się na własnej skórze. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przeprowadzając korekcję racic.

16-01-2017 - Dawka pokarmowa a optymalne wykorzystanie robota udojowego w oborze są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Hodowcy nie zawsze zdają sobie sprawę, że zmiana w dawce pokarmowej wymaga zwykle regulacji ustawień robota.