Indyki
Indyki to ptaki bardzo delikatne i trudne w hodowli, dlatego wymagają szczególnej opieki zootechnicznej. Przestrzeń, ściółka, woda, odpowiedni pasza dla indyków czy wentylacja to tylko kilka czynników wpływających na zdrowotność ptaków, właściwe przyrosty masy ciała oraz walory smakowe i odżywcze mięsa indyczego. W De Heus zapewniamy pełne wsparcie w hodowli i żywieniu indyków, poprawie wskaźników ekonomicznych oraz dobrostanu ptaków.
To nasz wkład w zrównoważony rozwój hodowli
Na tej stronie
Wspólnie osiągamy cele w Twoim gospodarstwie
Przyrosty i zachowanie się ptaków w trakcie tuczu uzależnione są od wielu zmiennych czynników, takich jak mikroklimat w kurniku, pogoda na zewnątrz, status zdrowotny ptaków czy sąsiedztwo innych ferm. Zarekomendowanie jednego, uniwersalnego programu żywienia dla wszystkich ferm indyczych w Polsce, zapewniającego pożądane rezultaty tuczu jest więc niemożliwe i niezasadne.
Nasze podejście do żywienia indyków opiera się na dynamicznym doborze programu żywienia, idealnie dopasowanym do aktyalnej sytuacji na fermie. W tym celu konieczny jest właściwy kontakt pomiędzy żywieniowcem, hodowcą, lekarzem prowadzący a serwisem zootechnicznym De Heus. Takie unikalne rozwiązanie przynosi doskonałe efekty!
Perfekcja w każdej granulce z Ideal-X
Rentowność produkcji i wysoka zdrowotność wśród stada indyczek są możliwe dzięki nowemu programowi żywienia Ideal-X, który równoważy braki i pozwala na optymalne wykorzystanie składników pokarmowych.
Dowiedz się więcej!Ferma testowa De Heus
Chów bez antybiotyków wymaga szczególnego wsparcia ze strony hodowcy oraz właściwego podejścia żywieniowego i zootechnicznego. Na fermie testowej De Heus podjęliśmy się badania nad rozwiązaniami wspierającymi hodowlę bezantybiotykową. Test zakończył się sukcesem!
Żywienie i wsparcie
Właściwie dobrane proporcje odpowiednich składników pokarmowych dopasowanych do poszczególnych faz życia indyków to podstawa hodowli, w której hodowca będzie zadowolony z wyników hodowlanych oraz ze zdrowotności swoich zwierząt. Dlatego opracowaliśmy nowoczesny program żywienia indyków – CORE 8.
Poznaj program żywienia indyków CORE 8Chcesz dowiedzieć się więcej o paszach dla indyków?
Skontaktuj się z naszymi doradcami, umów się na wizytę i postaw na rozwój swojej hodowli!
Pomożemy Ci z każdym wyzwaniem
Planujesz modernizację lub nową inwestycję?
CZĘSTE PYTANIA
Mamy odpowiedź na Twoje pytania!
Kolejnym kluczowym aspektem dobrego programu żywienia indyków jest dostosowanie właściwej formy fizycznej do wieku i wagi ptaków. Mówi się, że pasza wyprodukowana nawet „ze złota” nie przyniesie zamierzonych efektów, jeśli nie trafi do dziobu, a dalej do przewodu pokarmowego ptaka - i tak faktycznie jest.
Dlatego też, na bazie licznych testów i doświadczeń, w portfolio pasz indyczych firmy De Heus dostępne są cztery różne formy fizyczne, dostosowane do wieku ptaków. Ich celem jest optymalizacja pobrania mieszanki w danym okresie życia, a co się z tym wiąże właściwy rozwój ptaka i odpowiednie przyrosty masy ciała. Pasza typu prestarter - wykonana jest w formie drobnej kruszonki lub mikrogranulatu. Starter ma formę grubej kruszonki. Growery i finiszery – występują w postaci granulatu, o średnicy granulki 4 mm, która wspomaga optymalizację pobrania i wykorzystania paszy. Pasza przejściowa, pomiędzy starterem a growerem ma formę tzw. granulatu krótko ciętego. Ogranicza to stres u ptaków, wynikający z drastycznej zmiany formy fizycznej.
Specjaliści De Heus poświęcili dużo uwagi, zaangażowania i testów paszom typu prestarter i starter, gdyż są one kluczowe dla właściwego rozwoju pisklęcia i to właśnie dzięki nim można przygotować młody i dynamicznie rozwijający się organizm na trudy tuczu. Oprócz formy fizycznej, dobranej na podstawie tzw. testów preferencji, w których ptaki same decydują jaka forma fizyczna jest dla nich najlepsza w danym momencie życia, bardzo duży nacisk postawiono na strawność i dostępność składników pokarmowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rodzaj i strawność białka oraz tłuszczu. Ponieważ indyki są z natury drapieżnikami skład paszy kryje w sobie surowce takie jak mączka rybna, czy też hemoglobina.
Dzięki stale uaktualnianym paszom jesteśmy w stanie prowadzić stada indycze na optymalnym poziomie wydajności. Stawiając na zasadę dobrego startu wprowadziliśmy produkty dla młodych ptaków w formie mikrogranulatu, która zapewnia kapitalne pobranie paszy w pierwszym okresie życia i praktycznie eliminuje tzw. głodówki wczesnego okresu.
Zdrowy i dobrze funkcjonujący przewód pokarmowy indyków jest niezmiernie istotny w kontekście osiągania właściwych wyników tuczu. Indyki są z natury zwierzętami bardzo delikatnymi i podatnymi na różne czynniki stresowe, a każdy stres manifestuje się u nich zachwianiem równowagi bakteryjnej przewodu pokarmowego.
Wychodząc naprzeciw tym problemem, a dodatkowo spełniając oczekiwania konsumentów mięsa drobiowego, w składzie pasz kryją się probiotyki, które pozytywnie wpływają na przewód pokarmowy ptaków oraz w efekcie na zdrowotność i przyrosty indyków.
Aby zbliżyć żywienie indyków, do ich naturalnego, z którym miały do czynienia w przyrodzie, w programie żywienieniowym, już w paszy typu starter, w firmie De Heus stosuje się pełne ziarno pszenicy.
Ptaki są z natury ziarnojadami, a pełne ziarna bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wzrost i rozwój organów wewnętrznych, a w konsekwencji na zdrowie ptaków. Dzięki zastosowaniu Pszenicy Mix, jakość ściółki ulega znaczącej poprawie, w efekcie czego poprawia się zdrowotność łap (ograniczone występowanie zmian na łapach i skokach – tzw. FPD), natomiast znacząco spada ilość stosowanej profilaktyki weterynaryjnej. Dlatego też od lipca 2014 r. produkty Pszenica Mix są jedynymi dostępnymi w ofercie De Heus mieszankami przeznaczonymi do żywienia indyków fermowych.
Kokcydioza jest problemem spotykanym już nie tylko na fermach brojlerów kurzych, ale również na fermach utrzymujących indyki rzeźne. W Polsce co roku wstawianych jest ponad 45 mln indyków. Niestety diagnostyka tej choroby jest wciąż bardzo trudna. Istotne jest jednak, że zachowując właściwy reżim sanitarny na fermie i stosując właściwy program kokcydiostatyczny udaje się nad nią zapanować. W portfolio pasz dla indyków De Heus znajdują się więc mieszanki z trzema różnymi kokcydiostatykami. Są to: monenzyna sody, lasalocid sodu oraz robenidyna. Ta ostatnia ze względu na swój charakter dostępna jest tylko w mieszankach typu prestarter i starter i zalecana jest do stosowania w tzw. programach mieszanych z monenzyną lub lasalocidem sodu.
Rozwiązania biznesowe
Jakość mięsa, mleka i jaj zależy od tego, jak dobrze żywione są zwierzęta i dlatego produkujemy z myślą o ich potrzebach i najlepszych wynikach. Jednocześnie chcemy, żebyś mógł w pełni skupić się na tym, co robisz najlepiej, czyli na hodowli, więc oferujemy Ci wszechstronne wsparcie w rozwoju Twojego biznesu.
Więcej o naszych rozwiązaniach biznesowych