Indyki

Indyki to ptaki bardzo delikatne i trudne w hodowli, dlatego wymagają szczególnej opieki zootechnicznej. Przestrzeń, ściółka, woda, odpowiedni pasza dla indyków czy wentylacja to tylko kilka czynników wpływających na zdrowotność ptaków, właściwe przyrosty masy ciała oraz walory smakowe i odżywcze mięsa indyczego. W De Heus zapewniamy pełne wsparcie w hodowli i żywieniu indyków, poprawie wskaźników ekonomicznych oraz dobrostanu ptaków.

To nasz wkład w zrównoważony rozwój hodowli

Mariusz Niesiołowski
kierownik ds. indyków
Mariusz Niesiołowski
kierownik ds. indyków

Wspólnie osiągamy cele w Twoim gospodarstwie

Przyrosty i zachowanie się ptaków w trakcie tuczu uzależnione są od wielu zmiennych czynników, takich jak mikroklimat w kurniku, pogoda na zewnątrz, status zdrowotny ptaków czy sąsiedztwo innych ferm. Zarekomendowanie jednego, uniwersalnego programu żywienia dla wszystkich ferm indyczych w Polsce, zapewniającego pożądane rezultaty tuczu jest więc niemożliwe i niezasadne.

Nasze podejście do żywienia indyków opiera się na dynamicznym doborze programu żywienia, idealnie dopasowanym do aktyalnej sytuacji na fermie. W tym celu konieczny jest właściwy kontakt pomiędzy żywieniowcem, hodowcą, lekarzem prowadzący a serwisem zootechnicznym De Heus. Takie unikalne rozwiązanie przynosi doskonałe efekty!


Perfekcja w każdej granulce z Ideal-X

Rentowność produkcji i wysoka zdrowotność wśród stada indyczek są możliwe dzięki nowemu programowi żywienia Ideal-X, który równoważy braki i pozwala na optymalne wykorzystanie składników pokarmowych.

Dowiedz się więcej!

Ferma testowa De Heus

Chów bez antybiotyków wymaga szczególnego wsparcia ze strony hodowcy oraz właściwego podejścia żywieniowego i zootechnicznego. Na fermie testowej De Heus podjęliśmy się badania nad rozwiązaniami wspierającymi hodowlę bezantybiotykową. Test zakończył się sukcesem!   


Żywienie i wsparcie

Właściwie dobrane proporcje odpowiednich składników pokarmowych dopasowanych do poszczególnych faz życia indyków to podstawa hodowli, w której hodowca będzie zadowolony z wyników hodowlanych oraz ze zdrowotności swoich zwierząt. Dlatego opracowaliśmy nowoczesny program żywienia indyków – CORE 8.

Poznaj program żywienia indyków CORE 8

Chcesz dowiedzieć się więcej o paszach dla indyków?

Skontaktuj się z naszymi doradcami, umów się na wizytę i postaw na rozwój swojej hodowli!

Planujesz modernizację lub nową inwestycję?


CZĘSTE PYTANIA

Mamy odpowiedź na Twoje pytania!

Kolejnym kluczowym aspektem dobrego programu żywienia indyków jest dostosowanie właściwej formy fizycznej do wieku i wagi ptaków. Mówi się, że pasza wyprodukowana nawet „ze złota” nie przyniesie zamierzonych efektów, jeśli nie trafi do dziobu, a dalej do przewodu pokarmowego ptaka - i tak faktycznie jest.

Dlatego też, na bazie licznych testów i doświadczeń, w portfolio pasz indyczych firmy De Heus dostępne są cztery różne formy fizyczne, dostosowane do wieku ptaków. Ich celem jest optymalizacja pobrania mieszanki w danym okresie życia, a co się z tym wiąże właściwy rozwój ptaka i odpowiednie przyrosty masy ciała. Pasza typu prestarter - wykonana jest w formie drobnej kruszonki lub mikrogranulatu. Starter ma formę grubej kruszonki. Growery i finiszery – występują w postaci granulatu, o średnicy granulki 4 mm, która wspomaga optymalizację pobrania i wykorzystania paszy. Pasza przejściowa, pomiędzy starterem a growerem ma formę tzw. granulatu krótko ciętego. Ogranicza to stres u ptaków, wynikający z drastycznej zmiany formy fizycznej.

Specjaliści De Heus poświęcili dużo uwagi, zaangażowania i testów paszom typu prestarter i starter, gdyż są one kluczowe dla właściwego rozwoju pisklęcia i to właśnie dzięki nim można przygotować młody i dynamicznie rozwijający się organizm na trudy tuczu. Oprócz formy fizycznej, dobranej na podstawie tzw. testów preferencji, w których ptaki same decydują jaka forma fizyczna jest dla nich najlepsza w danym momencie życia, bardzo duży nacisk postawiono na strawność i dostępność składników pokarmowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rodzaj i strawność białka oraz tłuszczu. Ponieważ indyki są z natury drapieżnikami skład paszy kryje w sobie surowce takie jak mączka rybna, czy też hemoglobina.

Dzięki stale uaktualnianym paszom jesteśmy w stanie prowadzić stada indycze na optymalnym poziomie wydajności. Stawiając na zasadę dobrego startu wprowadziliśmy produkty dla młodych ptaków w formie mikrogranulatu, która zapewnia kapitalne pobranie paszy w pierwszym okresie życia i praktycznie eliminuje tzw. głodówki wczesnego okresu.

Zdrowy i dobrze funkcjonujący przewód pokarmowy indyków jest niezmiernie istotny w kontekście osiągania właściwych wyników tuczu. Indyki są z natury zwierzętami bardzo delikatnymi i podatnymi na różne czynniki stresowe, a każdy stres manifestuje się u nich zachwianiem równowagi bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Wychodząc naprzeciw tym problemem, a dodatkowo spełniając oczekiwania konsumentów mięsa drobiowego, w składzie pasz kryją się probiotyki, które pozytywnie wpływają na przewód pokarmowy ptaków oraz w efekcie na zdrowotność i przyrosty indyków.

Aby zbliżyć żywienie indyków, do ich naturalnego, z którym miały do czynienia w przyrodzie, w programie żywienieniowym, już w paszy typu starter, w firmie De Heus stosuje się pełne ziarno pszenicy.

Ptaki są z natury ziarnojadami, a pełne ziarna bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wzrost i rozwój organów wewnętrznych, a w konsekwencji na zdrowie ptaków. Dzięki zastosowaniu Pszenicy Mix, jakość ściółki ulega znaczącej poprawie, w efekcie czego poprawia się zdrowotność łap (ograniczone występowanie zmian na łapach i skokach – tzw. FPD), natomiast znacząco spada ilość stosowanej profilaktyki weterynaryjnej. Dlatego też od lipca 2014 r. produkty Pszenica Mix są jedynymi dostępnymi w ofercie De Heus mieszankami przeznaczonymi do żywienia indyków fermowych.

Kokcydioza jest problemem spotykanym już nie tylko na fermach brojlerów kurzych, ale również na fermach utrzymujących indyki rzeźne. W Polsce co roku wstawianych jest ponad 45 mln indyków. Niestety diagnostyka tej choroby jest wciąż bardzo trudna. Istotne jest jednak, że zachowując właściwy reżim sanitarny na fermie i stosując właściwy program kokcydiostatyczny udaje się nad nią zapanować. W portfolio pasz dla indyków De Heus znajdują się więc mieszanki z trzema różnymi kokcydiostatykami. Są to: monenzyna sody, lasalocid sodu oraz robenidyna. Ta ostatnia ze względu na swój charakter dostępna jest tylko w mieszankach typu prestarter i starter i zalecana jest do stosowania w tzw. programach mieszanych z monenzyną lub lasalocidem sodu.

Rozwiązania biznesowe

Jakość mięsa, mleka i jaj zależy od tego, jak dobrze żywione są zwierzęta i dlatego produkujemy z myślą o ich potrzebach i najlepszych wynikach. Jednocześnie chcemy, żebyś mógł w pełni skupić się na tym, co robisz najlepiej, czyli na hodowli, więc oferujemy Ci wszechstronne wsparcie w rozwoju Twojego biznesu.

Więcej o naszych rozwiązaniach biznesowych