Home / Pasze - linie produktowe / Pasza dla drobiu / Pasza dla indyków

Pasza dla indyków

Żywienie indyków jest procesem bardzo złożonym i wymagającym, dlatego też jednym z istotnych elementów programu żywienia De Heus jest ścisłe dopasowanie mieszanek paszowych do wymagań ptaków w kolejnych okresach życia.

Jak powszechnie wiadomo, inne jest zapotrzebowanie białkowe i energetyczne współczesnych indyków w pierwszym tygodniu życia, inne w 20 tygodniu życia. Wychodząc naprzeciw nowoczesnej genetyce ptaków eksperci De Heus stworzyli program żywienia składający się z siedmiu mieszanek paszowych dla indyczek i aż ośmiu dla indorów, właśnie po to, aby jeszcze lepiej spełniać ich wymagania żywieniowe.

„Pasza ze złota”

Kolejnym kluczowym aspektem dobrego programu żywienia indyków jest dostosowanie właściwej formy fizycznej do wieku i wagi ptaków. Mówi się, że pasza wyprodukowana nawet „ze złota” nie przyniesie zamierzonych efektów, jeśli nie trafi do dziobu, a dalej do przewodu pokarmowego ptaka - i tak faktycznie jest.

Dlatego też, na bazie licznych testów i doświadczeń, w portfolio pasz indyczych firmy De Heus dostępne są cztery różne formy fizyczne, dostosowane do wieku ptaków. Ich celem jest optymalizacja pobrania mieszanki w danym okresie życia, a co się z tym wiąże właściwy rozwój ptaka i odpowiednie przyrosty masy ciała. Pasza typu prestarter - wykonana jest w formie drobnej kruszonki. Starter ma formę grubej kruszonki. Growery i finiszery – występują w postaci granulatu, o średnicy granulki 4 mm, która wspomaga optymalizację pobrania i wykorzystania paszy. Pasza przejściowa, pomiędzy starterem, a growerem ma formę tzw. granulatu krótko ciętego. Ogranicza to stres u ptaków, wynikający z drastycznej zmiany formy fizycznej.


Dobry start kluczem do sukcesu

Dużo pracy, zaangażowania i testów specjaliści De Heus poświęcili paszom typu prestarter i starter, gdyż są one kluczowe dla właściwego rozwoju pisklęcia i to właśnie dzięki nim mozna przygotować młody i dynamicznie rozwijający się organizm na trudy tuczu. Oprócz formy fizycznej, dobranej na podstawie tzw. testów preferencji, w których ptaki same decydują jaka forma fizyczna jest dla nich najlepsza w danym momencie życia,  bardzo duży nacisk postawiono na strawność i dostępność składników pokarmowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rodzaj i strawność białka oraz tłuszczu. Ponieważ indyki są z natury drapieżnikami skład paszy kryje w sobie surowce takie jak mączka rybna, czy też hemoglobina.

Zdrowie przewodu pokarmowego

Zdrowy i dobrze funkcjonujący przewód pokarmowy indyków jest niezmiernie istotny w kontekście osiągania właściwych wyników tuczu. Indyki są z natury zwierzętami bardzo delikatnymi i podatnymi na różne czynniki stresowe, a każdy stres manifestuje się u nich zachwianiem równowagi bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Wychodząc naprzeciw tym problemem, a dodatkowo spełniając oczekiwania konsumentów mięsa drobiowego, w składzie pasz kryją się probiotyki, które pozytywnie wpływają na przewód pokarmowy ptaków oraz w efekcie na zdrowotność i przyrosty indyków. Dodatkowo, aby zbliżyć żywienie indyków, do ich naturalnego, z którym miały do czynienia w przyrodzie, w programie żywienieniowym, już w paszy typu starter, w firmie De Heus stosuje się pełne ziarno pszenicy.

Ptaki są z natury ziarnojadami, a pełne ziarna bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wzrost i rozwój organów wewnętrznych, a w konsekwencji na zdrowie ptaków.

Kokcydioza – problem dzisiejszej produkcji indyczej

Kokcydioza jest problemem spotykanym już nie tylko na fermach brojlerów kurzych, ale również na fermach utrzymujących indyki rzeźne.

W Polsce co roku wstawianych jest ponad 45 mln indyków. Niestety diagnostyka tej choroby jest wciąż bardzo trudna. Istotne jest jednak, że zachowując właściwy reżim sanitarny na fermie i stosując właściwy program kokcydiostatyczny udaje się nad nią zapanować. W portfolio pasz dla indyków De Heus znajdują się więc mieszanki z trzema różnymi kokcydiostatykami. Są to: monenzyna sody, lasalocid sodu oraz robenidyna. Ta ostatnia ze względu na swój charakter dostępna jest tylko w mieszankach typu prestarter i starter i zalecana jest do stosowania w tzw. programach mieszanych z monenzyną lub lasalocidem sodu.

Dynamiczny dobór programu żywienia

Przyrosty i zachowanie się ptaków w trakcie tuczu uzależnione są od wielu zmiennych czynników, takich jak mikroklimat w kurniku, pogoda na zewnątrz, status zdrowotny ptaków, sąsiedztwo innych ferm i wiele innych. Trudno w związku z tym zarekomendować dla wszystkich ferm indyczych w Polsce jeden jedyny właściwy program żywienia, który zapewni na wszystkich fermach pożądane rezultaty tuczu.

Dlatego, jednym z najważniejszych elementów planu żywienia indyków firmy De Heus jest indywidualne dopasowanie mieszanek paszowych do sytuacji panującej na fermie. Dziać tak się może tylko w przypadku kiedy zapewniony jest właściwy kontakt, pomiędzy żywieniowcem, hodowcą, lekarzem prowadzący a serwisem zootechnicznym firmy De Heus.

Doradcy De Heus to ludzie bardzo doświadczeni, zajmujący się hodowlą i chowem indyka od wielu lat. Swoje doświadczenia zawodowe zbierali pracując u najlepszych producentów indyków w kraju i za granica, a także biorąc udział i prowadząc liczne szkolenia, kursy, czy też konferencje. Pomagają  rozwiązać problemy fermowe, pokazują jak poprawić osiągane rezultaty produkcyjne, a finalnie dobierają indywidualny program żywienia dla fermy.

Częścią ich codziennej pracy jest stały monitoring przyrostów na fermach kluczowych klientów, który przekazywany jest do głównego żywieniowca firmy, a to pozwala na podejmowanie właściwych decyzji żywieniowych.