Akademia Zdrowej Racicy

Zapobieganie kulawiznom, zanim te będą widoczne

Lepiej korygować niż leczyć

Troska o dobrostan zwierząt to podstawa. Poprawnie i regularnie przeprowadzane korekcje znacząco wpływają na wydajność hodowli i pomagają zdiagnozować wiele niebezpiecznych schorzeń. Dlatego specjaliści De Heus zwracają szczególną uwagę na profilaktykę, uświadamiając hodowcom co mogą zmienić, by nie dopuścić do strat. 


Zaniedbanie racic i dopuszczenie do zmian chorobowych u zwierząt przy stadzie liczącym 100 sztuk powoduje straty w wysokości 84 tys. zł. A koszt rocznej inwestycji w prawidłowo wykonaną korekcję to zaledwie 10 tys. zł. Wybór jest prosty – inwestycja zwraca się w skali 1:8

Wiesław Płecki

kierownik produktu ds. bydła


Umiejętne odczytywanie sygnałów

Krowy, chodząc po oborze dają wiele sygnałów, które jednoznacznie wskazują na ich problemy z nogami. Trzeba tylko umieć je odczytać, a następnie przeprowadzić taką korekcję, która je wyeliminuje. Umiejętnie wykonana korekcja ma kluczowy wpływ na wzrost wydajności mlecznej, poprawę parametrów mleka oraz wskaźników rozrodu.

Celem wsparcia hodowców w zakresie zapobiegania kulawiznom, specjaliści De Heus zainicjowali projekt Akademii Zdrowej Racicy. Misją Akademii jest zapobieganie kulawiznom, zanim te będą widoczne w stadzie. AZR ma również za zadanie kreowanie świadomości wśród hodowców, poszerzanie wiedzy na temat prawidłowo wykonanej funkcjonalnej korekcji racic oraz doskonalenie umiejętności korektorów usługowo działających na rynku.

Akademia Zdrowej Racicy

Jak rozpoznać problemy z racicami?