Dawka pokarmowa a optymalne wykorzystanie robota udojowego

Dawka pokarmowa a optymalne wykorzystanie robota udojowego w oborze to nierozerwalnie powiązane obszary. Hodowcy nie zawsze zdają sobie sprawę, że zmiana w dawce pokarmowej wymaga zwykle regulacji ustawień robota.

Dlaczego zmiana ustawień robota jest ważna w przypadku zmiany dawki pokarmowej? 

W jednym ze współpracujących z De Heus gospodarstw, krowy z dnia na dzień produkowały coraz mniej mleka. Analiza wykazała, że przyczyną problemu była zmiana paszy treściwej w robocie udojowym, dokonana przez jedną z firm paszowych. Zmiana paszy rozchwiała poziom białka i energii w dawce. W tym przypadku w zmianie ustawień robota pomógł program RobotExpert.

Ten przykład doskonale ilustruje, dlaczego tak ważna jest regulacja ustawień robota w przypadku korekty dawki pokarmowej.

Na jaki okres zwrócić uwagę w analizie danych z robota udojowego?

Korekty w dawkach są potrzebne ze względu na zmianę pasz objętościowych lub zmianę produkcji mleka. 

Trzeba przy tym pamiętać, że analiza i powiązane z nią porady bazują na śródterminowym okresie. Codzienne dane z robota hodowcy mogą odczytywać sami. Odczyt i analiza danych z kilku dni nie są już tak łatwe. To zadanie dla specjalistów De Heus, którzy pomagają hodowcom optymalnie wykorzystywać roboty. Opracowane przez nich informacje bazują na danych z ostatnich 10 dni pracy.

Zwiększenie liczby dojów to szansa na wyższą produkcję mleka

W czasie analizowania danych za pomocą RobotExpert, problemem jest mała częstotliwość doju krów w robocie, szczególnie świeżo wycielonych i pierwiastek. Ważne, aby dawka paszy była zbilansowana pod kątem pokrycia zapotrzebowania na energię i białko.

Dzięki zgromadzeniu danych żywnościowych oraz analiz z robota uzyskuje się jasny obraz sytuacji na całej fermie. Warto podkreślić, że oprogramowanie nie zmieni dotychczasowej podstawy doradztwa na fermach z robotami udojowymi. Doradca żywieniowy zawsze rozpocznie wizytę na fermie od oceny pasz objętościowych. Następnie przejdzie do krów i łajniaków, a dopiero potem zajmie się wykorzystaniem analizy danych.

Jakie dane analizuje RobotExpert?

RobotExpert prowadzi analizy w ośmiu obszarach:

  • produkcja i parametry mleka
  • aktywność krów
  • żywienie krów mlecznych
  • pozostawione niedojady
  • efektywność wykorzystania robota
  • kwasowość mleka
  • potencjał zdrowotny wymion

Zwiększ wydajność swojej fermy robotowej dzięki RobotExpert!

Nasi specjaliści analizują dane z robotów udojowych wszystkich marek, by optymalizować wyniki hodowców.