Czy warto stosować prestartery?

12 czerwca 2017
-
2 minuty

Stosowanie prestarterów jest bardzo ważne. Zapewnia młodym prosiętom dobry start oraz pomaga im przeżyć. Pobieranie prestartera umożliwia osiągnięcie właściwych przyrostów oraz uzupełnia niedobory mleka matki, a także ogranicza stosowanie zastępczych i sztucznych macior.

Jaką funkcję pełnią prestartery w żywieniu prosiąt?

Prestartery pomagają prosiętom przeżyć i rosnąć. Preparaty mlekozastępcze są dobrym źródłem energii w pierwszych dniach po urodzeniu (1-12 dni) i poprawiają wskaźnik przeżywalności. W połączeniu z podawaniem stałego prestartera (od 5 dnia życia do odsadzenia) poprawiają pobranie suchej masy, dzięki czemu można osiągnąć lepsze przyrosty przed i po odsadzeniu.

Prestartery - nauka jedzenia, picia i trawienia

Rozwój odruchu jedzenia można osiągnąć dzięki zadaniu paszy stałej od 5 dnia życia. Pobranie prestartera przez prosię w pierwszym tygodniu jest niskie. Wczesny kontakt z paszą i karmnikiem, w połączeniu z odruchem poznawczym daje lepsze pobranie przed odsadzeniem. Warto pamiętać, że prosięta ssące i odsadzone potrzebują dużo czystej i świeżej wody, którą piją także w trakcie jedzenia. Im więcej prosiąt je przed odsadzeniem, tym wcześniej nauczą się pić wodę ze smoczków.

Stała pasza pozytywnie wpływa na rozwój układu pokarmowego przed odsadzeniem. Stymuluje enzymy trawienne i zwiększa powierzchnię kosmków jelitowych. Wyższe pobranie SM jest potrzebne do zwiększenia absorbcji składników pokarmowych w jelicie cienkim po odsadzeniu.

Dowiedz się, jakie korzyści dadzą Ci prestartery bez cynku