Czy jaja mogą być inteligentne? Nasze badania mówią, że tak!

05 marca 2024
-
3-minuty

Pęknięcia skorupy jaj to powszechne zjawisko, które występuje nawet na najbardziej nowoczesnych fermach kur niosek, zarządzanych przez doświadczonych specjalistów. W wielkotowarowej produkcji miesięczne straty wynikające z uszkodzenia skorup mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych! Czy istnieje rozwiązanie, które pomoże zminimalizować straty? Z pomocą przychodzą eksperci De Heus i nowoczesna technologia - inteligentne jaja elektroniczne - która pozwoliła na znalezienie metody dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego hodowcy.

Czym są inteligentne jaja?

Inteligentne jaja elektroniczne są elementem innowacyjnego systemu pomiarowego, optymalizującego linię zbioru jaj. Jako firma sięgająca po najnowocześniejsze narzędzia, by kompleksowo wspierać hodowle swoich klientów, postanowiliśmy dokładnie sprawdzić to rozwiązanie. Po dokładnym zapoznaniu się z funkcjonowaniem i możliwościami pomiarów oraz przeprowadzeniu testów, wprowadziliśmy je jako stały mechanizm pozwalający na rozwój ferm niosek swoich klientów.

Elektroniczne jaja to bardzo czułe urządzenia, które kształtem i masą przypominają prawdziwe jaja kurze. Za ich pomocą możliwe jest zebranie szczegółowych informacji na temat sił działających na skorupę podczas automatycznego przemieszczania jaj z gniazd aż do pakowarki.

Dzięki danym zebranym przez inteligentne jaja jesteśmy w stanie określić punkty krytyczne na trasie transportowej, które według statystyk mogą generować straty sięgające nawet 10% wolumenu produkcji! Te nowoczesne urządzenia pomiarowe pozwalają na optymalizację produkcji poprzez eliminowanie błędów w systemie automatycznego zbioru, transportu i pakowania jaj. Analiza danych pochodzących bezpośrednio z badanej fermy sprawia, że propozycja nowych rozwiązań dopasowana jest do potrzeb, możliwości oraz celów konkretnego przedsiębiorstwa. Wdrożenie sugerowanych rozwiązań umożliwia uzyskanie satysfakcjonujących wyników.

Chcesz zminimalizować stłuczki?

lub dowiedzieć się więcej o działaniu inteligentnych jaj?

Skontaktuj się ze swoim doradcą!

Jak wykryć przyczynę pęknięć na jajach i zminimalizować straty dla hodowcy?

Na straty spowodowane tłuczeniem się jaj wpływają dwa główne czynniki: niska jakość skorupy oraz zbyt duże siły mechaniczne, działające na jaja podczas przejść i uskoków między pasami transmisyjnymi na linii automatycznego zbioru.

 

Jak określić dokładną przyczynę stłuczek?

By było to możliwe konieczne jest wykonanie dwóch wzajemnie uzupełniających się analiz:

  • Analiza wytrzymałości skorupy - im wyższa jakość skorupy, tym większa wytrzymałość jaja. Zdarza się, że przyczyną dużej ilości stłuczek jest nieodpowiednia dieta, niska zdrowotność lub poziom dobrostanu niosek. Mogą być to również nieoptymalne rozmiary jaj lub wiek czy genetyka stada. Dlatego, przed wdrożeniem działań mających na celu redukcję stłuczek, należy rozważyć każdą potencjalną przyczynę niskiej jakości skorup. Aby zmierzyć naturalną siłę skorupy jaja, korzystamy z narzędzia o nazwie FUTURA, które pozwala na określenie wytrzymałości skorupy w niutonach dla każdego stada.
  • Analiza systemu transportu jaj - nawet jaja charakteryzujące się wysoką jakością skorupy są wysoce podatne na pęknięcia, jeżeli podczas transportu wielokrotnie narażone są na działanie stosunkowo dużych sił mechanicznych. Do pomiaru oddziaływania sił na jaja podczas przemieszczania wykorzystuje się inteligentne jaja. Na podstawie zebranych danych określa się, w których przejściach lub uskokach pomiędzy pasami transmisyjnymi jaja są narażone na działanie największych sił powodujących uszkadzanie skorupy. Miejsca takie określa się punktami krytycznymi. Mając świadomość tego, na którym etapie transportu jaja są szczególnie narażone na uszkodzenia, możliwe jest zaplanowanie wdrożenia zmian redukujących ilość stłuczek (regulacja elementów automatycznego systemu zbioru jaj).

Więcej o inteligentnych jajach elektronicznych oraz wynikach badań, jakie przeprowadziliśmy z ich użyciem, przeczytacie za tydzień, w drugiej części artykułu. Przedstawimy też przyczyny powstawania stłuczek wraz z zaleceniami, jak je zlikwidować i zwiększyć opłacalność swojego biznesu!

Zapoznaj się z drugą częścią artykułu o inteligentnych jajach. Poznaj wyniki naszych analiz!