Tradycyjne rozdanie gęsi w Mieścisku

20 kwietnia 2021
-
2 minuty

Gmina Mieścisko już od kilku lat prowadzi działania na rzecz promocji przydomowej hodowli gęsi. Nawiązując do naturalnego cyklu hodowlanego, wiosną odbywa się przekazanie piskląt gęsich, by jesienią świętować podczas festiwalu smaków. Po raz kolejny wzięliśmy udział w tej akcji, przekazując wybranym gospodarstwom paszę dla drobiu wodnego z linii Zielona Zagroda.

Gęsina na Świętego Marcina

Chów gęsi jest dość wymagający, a na sukces hodowli składa się wiele czynników. Należy zapewnić ptakom m.in. odpowiednie żywienie, dostęp do świeżego powietrza, a także właściwą temperaturę, przestrzeń, oświetlnie i higienę. Każdy z tych czynników przekłada się na sukces hodowli.

Kulinarne zastosowania gęsiny wynikają z wielowiekowej tradycji chowu i wyjątkowym walorom mięsa. Gesina jest chuda, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega 6, witaminy i minerały, w tym wit. B6, żelazo, cynk, miedź i selen. Zmniejsza poziom skodliwego chlesterolu i z tego powodu polecana jest osobom ze schorzeniami sercowymi. W tradycyjnym chowie swoje walory osiąga późną jesienią, w połowie listopada. Tradycja serwowania gęsiny na Świętego Marcina, czyli 11 listopada wraca do łask! 

Lokalna tradycja

Powrót do tradycyjnej hodowli gęsi w okolicach Mieściska jest pielęgnowany od 2015 r. Zakup piskląt jest dofinansowywany przez władze gminne. Dystrybutor De Heus, ZH Jóźwiakowski dostarczył wybranym hodowcom starter z linii Zielona Zagroda dla drobiu wodnego.

Dowiedz się więcej o produkcie

Promocje na start sezonu

Niezależnie od skali Twojej hodowli, przygotowaliśmy promocje na produkty dla gęsi. Sprawdź promocję na: