Akademia Płynnego Żywienia - VIII edycja za nami!

12 września 2019
-
3 minuty

Niekwestionowane zalety płynnego żywienia trzody chlewnej sprawiają, że na tę metodę coraz częściej decydują się hodowcy. Zarówno możliwości technologiczne, które są szersze i koszty żywienia, które są niższe od tych w tradycyjnej hodowli, leżą u podstaw rosnącej popularności płynnego żywienia. W dniach 9-10 września 2019 r. już po raz ósmy odbyła się Akademia Płynnego Żywienia, organizowana przez firmę De Heus. 


Jakość od pierwszych dni

Tematem przewodnim VIII edycji APŻ było stado podstawowe i wpływ płynnego żywienia na osiągane wyniki. Opowiadając o zasadach płynnego żywienia w stadzie podstawowym Ruud Bens (De Heus) podkreślał, że podniesienie produkcyjności powinno być celem nadrzędnym hodowców  i jedynie współpraca ze specjalistami może to zagwarantować. Tym bardziej, że dziś zapotrzebowanie na wysokiej jakości prosiaka jest ogromne. Wg danych GUS import warchlaków stanowi 35% całkowitej liczby polskich ubojów. Pokazuje to jak dużo mamy do zrobienia w kwestii produkcji dobrych prosiąt w Polsce. Płynne żywienie pod okiem specjalistów może wiele zdziałać w tym zakresie.

Korzyści od pierwszych dni

O korzyściach płynnego żywienia na tegorocznej edycji opowiadali hodowcom, w przygotowanym wcześniej filmie Panowie Leszek i Gilbert Galemba, stali uczestnicy Akademii Płynnego Żywienia.

Gospodarstw Rolne Państwa Galembów od 30 lat zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. W gospodarstwie znajduje się zarówno chlewnia loch, w której mieszka ponad 600 zwierząt, jak  i tuczarnia. W obu budynkach stosowane jest żywienie na mokro - dla loch, prosiąt, warchlaków i tuczników. Pan Gilbert Galemba podkreślał zalety zachowania ciągłości metody i struktury żywienia zwierząt, z dostosowaniem komponentów do ich aktualnych potrzeb i możliwości.

Film możecie obejrzeć tutaj.


Bezpieczeństwo produkcji

Żywienie płynne pozwala osiągnąć niższe koszty (głównie żywienia), co wpływa na zwiększony zysk gospodarstwa. Wspiera ono również bezpieczną produkcję. Aby było to możliwe, odpowiednie decyzje należy podejmować już na etapie procesu inwestycyjnego. Swoją praktyczną wiedzą w tym temacie podzielił się z uczestnikami Akademii Płynnego Żywienia spcjalista z działu Agra-Matic De Heus. Przedstawił hodowcom niezbędne informacje, oparte zarówno o dobrostan zwierząt jak i legislację, zwracając uwagę na newralgiczne punkty procesu.

Po części wykładowej hodowcy uczestniczyli w warsztatach przygotowanych i przeprowadzonych przez zespół płynnego żywienia De Heus: Renatę Nowacką, Jakuba Kempę, Wojciecha Szulgo, wspieranych przez kierownika produktu ds. trzody chlewnej. Tematem przewodnim warsztatów żywienia na mokro były surowce uboczne dostępne na polskim rynku oraz wyposażenie techniczne kuchni paszowej i budynków produkcyjnych.

De Heus - więcej niż pasze

Podczas VIII edycji Akademii Płynnego Żywienia pracownicy firmy De Heus zaprosili hodowców do wsparcia finansowego fundacji Happy Kids. Fundacja Happy Kids, poza szerokim spektrum działań statutowych, od kilku lat prowadzi akcję Happy Bus, skierowaną do dzieci ze środowisk wiejskich. Wesoły autobus każdego roku dociera do ponad 10 000 dzieci w całej Polsce, w atmosferze zabawy edukując, również z zakresu bezpiecznego spędzania czasu. Promowanie bezpieczeństwa wśród dzieci ze środowisk wiejskich od lat przyświecają również działalności społecznej De Heus.

Akcja spotkała się  ogromnym entuzjazmem uczestników Akademii Płynnego Żywienia i dzięki ich zgromadziliśmy ponad 10 000 PLN. Firma De Heus z przyjemnością podwaja tę kwotę, łącznie przekazując na konto fundacji ponad 20 000 PLN.

________

Akademia Płynnego Żywienia to coroczne spotkanie producentów trzody chlewnej, którzy korzystają lub rozważają stosowanie systemów do płynnego żywienia. Pierwsze spotkanie, zorganizowane przez firmę De Heus w ramach APŻ, odbyło się w 2011 r.

Relację z poprzedniej edycji wydarzenia znajdziecie tutaj.