Home / De Heus / Społeczna odpowiedzialność biznesu / Zrealizowane projekty

Zrealizowane projekty

„Działamy i wspieramy” – projekty zrealizowane podczas I edycji

Projekty w ramach programu w całości przygotowywane są przez pracowników De Heus, zwanych wolontariuszami „Działamy i wspieramy”. To oni chcąc pomagać dzieciom, wpływać na rozwój otoczenia, kontaktują się ze społecznościami oraz władzami lokalnymi, poznając ich potrzeby. Następnie realizują przedsięwzięcia, angażując i inspirując społeczność do działania. Im samym działanie i wspieranie przynosi satysfakcję z niesienia pomocy i dawania dobra. Pozwala także rozwijać pasje oraz zdobywać i kształtować wiele umiejętności.

Projekty realizowane w ramach I edycji w głównej mierze dotyczyły:

  • edukacji i zabawy dzieci
  • bezpieczeństwa i rozwoju dzieci

 Edukacja i zabawa 

Wolontariusze „Działamy i wspieramy” zrealizowali 3 projekty edukacyjne, których finał odbył się w Parzęczewie, Łęczycy oraz Dąbiu.

Eksperci w zakresie żywienia zwierząt – Jolanta Kulczyńska, Małgorzata Moszczyńska oraz Paweł Kasprowicz przedstawili dzieciom nietypowe lekcje w zakresie zdrowego odżywiania, znaczenia mleka i jajek w diecie oraz tematyki zwierząt gospodarskich. Wykłady nosiły zagadkowe tytuły: „Co było pierwsze, jajko czy kura?” oraz „Skąd bierze się mleko?”. W ramach zajęć odbyły się także gry, zabawy i konkursy plastyczne dla dzieci.

W Parzęczewie oraz Dąbiu dodatkowo pracownicy De Heus zorganizowali pikniki dla dzieci, w trakcie których na najmłodszych czekało wiele atrakcji, od malowania buziek, poprzez pokazy baniek mydlanych, animacje z klaunem, przeciąganie liny po zabawy „Czy bezpiecznie jest chodzić gęsiego”, „Czy kurczak na drodze może spowodować wypadek?” oraz konkursy plastyczne: „Jak wyglądało życie na wsi na przełomie wieków”, czy też „Bezpieczeństwo na wsi”.

Nie zabrakło także prezentów. Szkoła w Parzęczewie otrzymała tablicę interaktywną, na której przeprowadzono wykład, Oddział Dziecięcy szpitala w Łęczycy sprzęt do EKG oraz lampę bakteriobójczą, szkoła w Dąbiu otrzyma natomiast sprzęt multimedialny oraz pomoc w remoncie jednej z sali.

Bezpieczeństwo i rozwój

Druga część realizowanych projektów dotyczyła tworzenia przyjaznych dzieciom miejsc, w których bezpiecznie będą mogły spędzać czas, bawiąc się i rozwijając, miejsc sprzyjających rodzinnemu spędzaniu czasu. I tak powstały: plac zabaw dla dzieci w Łęczycy, plac sportowo-rekreacyjny w Dobinie, „Zielony Zakątek” w Popowie Kościelnym, a sala lekcyjna w Dąbiu została wyremontowane.

Tworząc obiekty widoczne było bardzo duże zaangażowanie społeczności lokalnych. W Łęczycy, zanim wybudowano plac zabaw, skonsultowano jego wygląd z przedszkolakami (organizując konkurs pt. „Mój wymarzony plac zabaw” oraz odwiedzając najmłodszych w przedszkolach) oraz z rodzicami podczas konsultacji społecznych.

W Dobinie, mieszkańcy oraz władze lokalne wspólnie z wolontariuszami „Działamy i wspieramy” tworzyli plac – porządkowali, siali trawę, sadzili drzewa, odświeżali i malowali zabawki. Dodatkowo ogrodzono teren, zainstalowano łapacze piłek, zamontowano bramki i nowe urządzenia.

W Dąbiu wspólnymi siłami wyremontowana została sala lekcyjna dla klas I-III, a w Słocinie świetlica szkolna. W sali na ścianach pojawiły się zwierzątka, a na meblach nowy sprzęt multimedialny oferowany przez wolontariuszy.

W ramach utworzenia „Zielonego Zakątka”, wolontariusze „Działamy i wspieramy” wraz z okolicznymi mieszkańcami i władzami lokalnymi zagospodarowali zielony teren wokół szkoły. Obecnie jeszcze tworzą ogród, ścieżkę edukacyjną z tablicami informacyjnymi. Założyli klatkę meteorologiczną, z której elektroniczne dane dostępne są za pośrednictwem strony internetowej szkoły także dla okolicznych rolników. Utworzyli „zieloną klasę” – zadaszone miejsce do prowadzenia zajęć terenowych, lekcji przyrody oraz innych zajęć edukacyjnych w okresie wiosna-jesień, wyposażone w urządzenia pomiarowe, karmniki oraz budki lęgowe dla ptaków. W ramach projektów odbyły się pikniki oraz konkursy i zajęcia dla dzieci, otwierające nowe obiekty.