Żywienie klaczy w okresie laktacji - na co zwrócić uwagę?

23 lipca 2023
-
4 minuty

Żywienie klaczy karmiącej często sprawia problem nie tylko początkującym, ale również doświadczonym hodowcom. Jakkolwiek żywienie klaczy źrebnych nie stawia przed hodowcą wyjątkowych wyzwań, szczególnie przez pierwsze 8 miesięcy ciąży, tak konieczność intensywnego żywienia, jakiego wymaga klacz karmiąca, bywa zagadką.

Odpowiednie żywienie klaczy karmiącej - dlaczego jest tak ważne? 

Jakościowe żywienie klaczy karmiącej po wyźrebieniu i utrzymanie optymalnej kondycji są istotne przede wszystkim ze względu na jej zdrowie i utrzymanie wysokiej produkcji mleka, od której zależy jakość odsadzonego źrebięcia. Wysoka zawartość białka i tłuszczu w mleku oraz produkcja na poziomie 15-20 litrów przez pierwsze 3 miesiące laktacji zapewnia odpowiednie i równomierne przyrosty źrebięcia. Zapewnienie zbilansowanego żywienia mineralno-witaminowego odpowiada za mocny kościec i zdrowy aparat ruchu potomstwa, który w przyszłości da nam zdrowego i odpornego na kontuzje wierzchowca. Równie istotne w tej kwestii jest żywienie odsadków i szeroko pojętej młodzieży, których zasady opiszemy w kolejnych artykułach. Ponadto, w przypadku klaczy hodowlanych, oczekujemy sprawnego ponownego zaźrebienia, tak aby w kolejnym sezonie z dumą powitać na świecie następne pokolenie naszego przychówku. Klacze chude mogą potrzebować aż 30 dni, żeby ponownie wystąpiła u nich ruja, a niektóre w bardzo złej kondycji nawet 80 dni. Tylko klacz w optymalnej kondycji posiada wysokie szanse na zajście w ciążę, zagnieżdżenie i utrzymanie zarodka.

Żywienie klaczy karmiącej - najważniejsze składniki pokarmu 

Laktacja u klaczy jest efektem działania hormonu prolaktyny i oksytocyny. Hormony te pobudzają tkankę gruczołową wymienia do produkcji mleka, które jest podstawowym pożywieniem źrebięcia przez pierwsze miesiące jego życia. Mleko jest bogatą biologicznie, wysoko odżywczą, aktywną substancją pełną białek odpornościowych, łatwo przyswajalnych aminokwasów, cukru, tłuszczu oraz witamin i minerałów.

Z tego powodu karmienie klaczy po wyźrebieniu musi dostarczać jej niezbędnych składników, niejako półproduktów, które jest w stanie przekazać źrebięciu w mleku. W innym wypadku, klacz bardzo szybko zacznie spalać swoje zasoby – tkankę tłuszczową i mięśniową, tracąc znacznie na kondycji.

Żywienie klaczy karmiącej powinno charakteryzować się przede wszystkim dostarczeniem jej wysokojakościowego białka o odpowiedniej zawartości aminokwasów egzogennych – zapotrzebowanie na białko rośnie o ok. 60% w stosunku do okresu przed wyźrebieniem. Kolejnym składnikiem jest energia w postaci włókna, cukrów i tłuszczy, które pozwolą na intensywną produkcję. Zapotrzebowanie na energię w stosunku do późnej ciąży wzrasta aż o 70%! Bardzo istotny jest również wapń, fosfor i magnez, a także kompleks witamin.

Innymi słowy, zapotrzebowanie klaczy karmiącej na składniki odżywcze można porównać do ciężko pracującego konia.

Poszukujesz paszy dla klaczy karmiącej? Sprawdź naszą ofertę pasz Energys!

Żywienie klaczy karmiącej - najważniejsze zasady 

Najważniejszą i podstawową zasadą żywienia klaczy po wyźrebieniu jest stały dostęp do wysokiej jakości siana i wody. Niedostatek tych dwóch składników bardzo szybko ogranicza produkcję mleka, a co za tym idzie, znacznie cierpi cała laktacja u klaczy. Odpowiednim rozwiązaniem będzie podawanie zbilansowanej pod kątem wapnia i fosforu paszy pełnoporcjowej o ok. 16% zawartości wysokojakościowego białka, którą można również podawać źrebiętom – najszybciej źrebię uczy się pobierania paszy treściwej od swojej matki,  w trakcie jej posiłku. Dawkę paszy treściwej należy dostosować do kondycji, rasy i wielkości klaczy, ale przyjmuje się, że optymalną dawką jest 1,2-1,5kg paszy na 100kg masy ciała. Ponadto, dietę można uzupełnić o wysokojakościowe tłuszcze, które dzięki wysokiej koncentracji energii bardzo dobrze wpływają na utrzymanie kondycji, a także pozytywnie oddziałują na produkcję hormonów płciowych klaczy, co z kolei przekłada się na wyniki rozrodu. Odpowiednim wyborem będzie olej lniany lub sojowy, a także ich mieszanki – posiadają odpowiedni stosunek kwasów Omega i będą bezpieczną opcją dla matek karmiących oraz źrebiąt. Dodatkowo, olej w diecie zwiększa przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K – które znacząco przekładają się na przyrost masy mięśniowej, absorbcję wapnia z przewodu pokarmowego dla zdrowych kości oraz syntezę hormonów płciowych. Optymalną dawką oleju jest 100-250ml dziennie, jednak w dawce nie większej niż 100ml na jeden posiłek.

Żywienie klaczy karmiącej z Energys

Wśród pasz Energys najlepszym rozwiązaniem w żywieniu klaczy w laktacji jest pasza Energys Baby – wysokojakościowy, smaczny granulat o drobnej formie, który zachęca źrebięta do pobierania paszy. Pasza zawiera 17% białka o optymalnym składzie aminokwasowym, w pełni pokrywającym potrzeby klaczy w laktacji i źrebięcia. Źródłami białka w paszy są mączka z lucerny, słodka serwatka w proszku, a także śruta sojowa poekstrakcyjna. Melasa nadaje smakowitość, a obecność drożdży poprawia strawność paszy i działa prebiotycznie na przewód pokarmowy źrebięcia i klaczy. Siemię lniane poprawia pasaż jelitowy i dostarcza organizmowi biało i dobrej jakości tłuszcze.  

Szukasz porad dotyczących żywienia koni? Skontaktuj się z naszą specjalistką!

Wizyta w stadninie, wykonanie pomiarów, stworzenie planu żywieniowego - spotkaj się z Karoliną i zadbaj o swoje konie!