Zaczerwienione, obrzmiałe wymiona

16 czerwca 2017
-
2 minuty

Obrzęk wymienia jest najczęściej efektem reakcji obronnej organizmu krowy na czynniki zewnętrzne – drobnoustroje chorobotwórcze lub wewnętrzne, które są wynikiem nieprawidłowej gospodarki mineralnej.

Obrzękowi wymienia towarzyszy ból.

Nałożenie maści na wymię usprawni krążenie i do pewnego stopnia go złagodzi. Najważniejsze jednak, aby skupić się na znalezieniu przyczyny wywołującej obrzęk. Zwalczanie przyczyny jest zawsze tańsze i efektywniejsze od leczenia.

Jeśli obrzęk pojawia się w okresie okołowycieleniowym i nie jest to kliniczne zapalenie wymienia, to najprawdopodobniej jest to efekt gromadzenia się dużej ilości wody w komórkach organizmu, między innymi w komórkach gruczołu mlekowego. Najczęściej problem ten dotyczy cielnych jałówek. Jego przyczyną jest stres oksydacyjny, spowodowany obecnością wolnych rodników.

Pozytywne efekty przynosi podawanie jałówkom i krowom przed wycieleniem produktów z solami anionowymi,

które łagodzą obrzęk wymienia. Sole anionowe są zawarte w paszy Prelacto oraz Bestermine EB-MIX. Ich podanie 3 tygodnie przed porodem znacznie ograniczy obrzęk. W tym czasie należy wstrzymać się z podawaniem lizawek solnych oraz innych dodatków zawierających znaczne ilości sodu.