Wysłodki buraczane w żywieniu bydła i trzody

24 listopada 2020
-
2 minuty

Korzenie i liście buraków cukrowych są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Wysłodki buraczane, powstające jako produkt uboczny przemysłu cukrowniczego, są także z powodzeniem stosowane w żywieniu bydła i trzody.

W zależności od zawartości wody, są dostępne w formie:

  • mokrej (do 12% suchej masy),
  • prasowanej (ok. 21-22% suchej masy),
  • suchej (nawet 90% suchej masy),
  • uszlachetnionej (suszone i wzbogacone dodatkiem melasy).

Niezależnie od formy, wysłodki stanowią cenne źródło potasu (ok. 0,6%-0,8% w s.m.) i wapnia (0,8%-1,0% w s.m.), przy jednocześnie niskim poziomie fosforu (ok. 0,1% w s.m.). Wysłodki są cenionym komponentem dawek pokarmowych, stosowanym m.in. w żywieniu krów mlecznych i trzody chlewnej.

 

Wysłodki buraczane w żywieniu bydła

Wysłodki buraczane w żywieniu bydła stosowane są zarówno w formie suchej, jak i mokrej - obie formy są chętnie pobierane przez bydło ze względu na ich smakowitość.

Dobra wartość odżywcza suszonych wysłodków sprawia, że są chętnie włączane do dawek pokarmowych dla wszystkich grup bydła oraz owiec i kóz. Stanowią doskonałe źródło energii w dawkach dla przeżuwaczy i pomimo niższej wartości energetycznej, przy odpowiednim bilansowaniu mogą z powodzeniem zastąpić śruty zbożowe. Wysłodki buraczane nie zawierają skrobi, a dzięki występujących w ich składzie pektynom są odpowiednie do skarmiania w dawkach obfitujących w ziarna zbóż, nie narażając bydła na kwasicę. Istotne jest by zadbać o właściwe przechowywanie wysłodków, ponieważ pozostawienie ich bezpośrednio na niezaizolowanym podłożu stwarza ryzyko zanieczyszczenia przetrwalnikami bakterii kwasu masłowego pochodzącymi z gleby – ich wysoka zawartość w mleku obniża jego jakość i ogranicza możliwość wykorzystania go m.in. do produkcji serów.     

Wysłodki buraczane w żywieniu trzody chlewnej

Wysłodki buraczane w żywieniu trzody są cenione ze względu na zawartość włókna. Pęczniejąc w przewodzie pokarmowym, powoduje poczucie sytości u loch, nie wnosząc jednocześnie zbyt dużego poziomu energii. Ta właściwość ma zastosowanie zwłaszcza w procesie rozkarmiania loch przed wejściem w laktację, kiedy nie chcemy dopuścić do zatuczenia. Jakość włókna w wysłodkach oraz wspomniana obecność pektyn pozwalają na naturalną regulację pracy przewodu pokarmowego, zapobiegając występowaniu zaparć. Wysłodki buraczane wchodzą w skład wybranych pasz pełnoporcjowych dla loch prośnych i karmiących oraz w koncentracie Fiber Feed.