Wybór karmnika dla prosiąt

19 czerwca 2017

Eksperci De Heus przeprowadzili badania, z których wyciągnęli ciekawe wnioski. Odpowiednie ustawienie karmnika znacząco wpływa na pobranie paszy przez prosięta, a białe okrągłe karmniki cieszą się większym zainteresowaniem niż prostokątne.

W pierwszym doświadczeniu zbadano wpływ ustawienia karmnika na pobranie paszy.

Karmnik ustawiono z przodu kojca porodowego oraz z tyłu, dalej od głowy lochy. Gdy karmnik znajdował się z tyłu, pobranie prestartera w ciągu pierwszych 21 dni życia było o 50%-54% niższe.

Wniosek?

Im bliżej ustawimy karmnik, tym lepszy odruch pobrania paszy rozwiną prosięta. Wynika to z ich wnikliwej obserwacji zachowań lochy. Dodatkowo karmniki ustawione z tyłu szybciej się brudzą i zniechęcają prosięta do jedzenia, nawet jeśli prestarter jest dobrze zbilansowany.

Różnice w pobraniu występują także pomiędzy karmnikami okrągłymi i prostokątnymi.

Okrągłe pojemniki cieszą się większym zainteresowaniem prosiąt. Różnica w pobraniu wyniosła aż 48% na ich korzyść (w porównaniu z prostokątnymi).

Warto wykorzystać tę wiedzę, jeśli chcemy dobrze przygotować prosięta do odsadzenia.

Dla jeszcze lepszych efektów można ustawić dodatkowy karmnik, dzięki czemu zwierzęta zyskają lepszy dostęp do prestartera, a to pozytywnie wpłynie na rozwój odruchu jedzenia.

Nasza droga do zrównoważonego rozwoju

Środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny to trzy filary, na których opiera się nasz zrównoważony rozwój. Poznaj je dzięki raportowi ESG za 2022 rok!

Raport Wizja, za którą podążamy