Woda w żywieniu bydła

13 lutego 2017
-
2 minuty

W odpowiednim żywieniu krów woda jest niezwykle ważna - powinna być zawsze świeża, bez smaku i zapachu. Jeśli zależy nam na wysokiej wydajności zwierząt, musimy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej ilości czystej i zdrowej wody. Nie możemy dopuścić, aby poidło wyglądało jak to na zdjęciu poniżej.


 

Czyszczenie poideł to podstawa. Krowy pijąc, przenoszą do nich na pysku resztki paszy. Z tak brudnego poidła zwierzę nie pobierze odpowiedniej ilości wody. Jej brak i słaba jakość wpływa na mniejsze pobieranie pasz i znaczne ograniczenie wydajności mlecznej.

Położenie poideł to sprawa kluczowa.

By zapewnić zwierzęciu wystarczający dostęp do wody, należy montować je wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i nie ogranicza swobodnej komunikacji krów w oborze. Krowa mleczna pije wodę do 14-stu razy na dobę.

Krowa Dzienna dawka wody
  • mleczna (od 20 l mleka dziennie) 
Od 100 do 150 l (przy 25kg suchej masy)
  • zasuszona
Od 25 do 30 l
  • przed wycieleniem
45 l

 

Pamiętaj!

Poidła powinny dostarczać około:

  • 16-22 litrów (poidła miskowe),
  • 21-45 litrów (poidła wannowe - jedno starcza na ok. 25 sztuk krów dojnych).

 

Pojenie to podstawa.

Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości wody, to produktywność zwierząt znacznie spadnie. Należy codziennie kontrolować stan poideł i szybkość wypływu wody. Istotna jest też jakość wody. Odpowiednia będzie taka, którą bez obaw możemy wypić sami.

 

Pomyśl: czy napiłbyś się wody, którą podajesz zwierzętom?