Słabe przyrosty w trakcie tuczu brojlerów

03 kwietnia 2017

Nawet na najlepiej prowadzonych fermach mogą zdarzyć się problemy z tuczem. Choć na pierwszy rzut oka wszystko przebiega prawidłowo, ptaki rosną za wolno. Czasami odpowiada za to pozornie błahy szczegół.

Na jednej z ferm nic nie wzbudzało podejrzeń.

Linie pojenia i karmienia były wyregulowane prawidłowo, a ściółka była sucha. Zwierzęta jadły i piły, ale zbyt wolno rosły. Dlaczego? Po analizie kart tuczu przez naszego doradę okazało się, że zwierzęta piły za mało wody – tylko 70% dziennego zapotrzebowania.

Na wykresie z danymi można było wyraźnie zobaczyć narastające stopniowo niedopijanie. Wykres od 4. tygodnia przebiegał coraz niżej w stosunku do krzywej wzorcowej.

Źródłem problemu okazał się presostat – zawór ciśnieniowy hydroforu.

Uruchamiał on pompy przy ciśnieniu około 2 barów i wyłączał po osiągnięciu 6. Wypływ z nypli na poziomie 50 ml/min wystarczał tylko do pewnego momentu. Później wody zaczynało powoli brakować. Problem rozwiązała wymiana zaworu na taki, który uruchamiał pompy przy ciśnieniu 4 - 6 barów.

Pamiętaj!

Szczegółowo prowadzona dokumentacja fermy pozwala szybko i łatwo ustalić źródła ewentualnych problemów.

Przeczytaj poprzednią część z cyklu, gdzie przedstawiliśmy inne fermowe problemy oraz ich rozwiązania.

Nasza droga do zrównoważonego rozwoju

Środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny to trzy filary, na których opiera się nasz zrównoważony rozwój. Poznaj je dzięki raportowi ESG za 2022 rok!

Raport Wizja, za którą podążamy