Jakość wody w trakcie upałów. O czym należy pamiętać?

31 maja 2024
-
3 minuty

Wysokie temperatury w okresie wiosenno-letnim stanowią szczególne wyzwanie dla hodowców bydła mlecznego. Stres cieplny w istotny sposób wpływa na wydajność, płodność i zdrowie krów, co z kolei w naturalny sposób przekłada się na wyniki ekonomiczne gospodarstwa. Stały dostęp do świeżej i czystej wody to podstawa, natomiast nie bez znaczenia jest również rodzaj poidła i jego stan higieniczny.

Naukowcy i eksperci zajmujący się dobrostanem bydła coraz częściej podkreślają, że wysokie temperatury, rodzaj oraz czystość poideł, mają istotny wpływ na pogorszenie jakości wody
i zachowania krów mlecznych w czasie picia. Analiza konkretnych wskaźników związanych
z piciem wody uświadamia nam, jak ważne są działania mające na celu poprawę jej dostępności i jakości.

Zapotrzebowanie na wodę

 

Krowy zawsze piją wodę w odstępie 30-60 minut po podaniu świeżego TMR – niezależnie od temperatury otoczenia. Podczas upałów chętniej podchodzą do poideł podczas chłodniejszych pór dnia. Warto dodać, że przypadku dostępu do różnych typów poideł, zwierzęta częściej wybierają koryta z otwartym lustrem wody – na ich decyzję nie wpływa zakres temperatury otoczenia. 

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę wśród zwierząt jest zróżnicowane. Zależy bowiem od masy ciała, wieku, wilgotności dawki pokarmowej i co oczywiste, temperatury oraz wilgotności powietrza. Przede wszystkim zaleca się, aby stado miało stałą możliwość pobierania dowolnej ilości wody.

Jednak sam dostęp nie jest czynnikiem przesądzającym o tym, że krowy będą wypijać odpowiednią ilość wody. Nieprawidłowy stan higieniczny poideł może być przyczyną niechętnego picia, co z kolei stwarza ryzyko pogorszenia się produkcji mlecznej stada.

Jakość wody w okresie letnim

 

Woda w poidłach z otwartym lustrem jest znacznie częściej zabrudzona (w porównaniu np. z do tej znajdującej się w poidle kulowym), co jest związane z wyższym poziomem skażenia mikrobiologicznego, zarówno w okresie wysokich, jak i niskich temperatur. Czas letni sprzyja namnażaniu bakterii, takich jak Escherichia coli, szczególnie w poidłach, które nie są regularnie czyszczone. Jednak najczęściej podczas wysokich temperatur wskazywano przypadki, w których stężenie bakterii przekraczało dopuszczalne wartości. 

Niezbędną więc praktyką dla każdego hodowcy, jest regularne monitorowanie i czyszczenie poideł oraz zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody.

KOMPLEKSOWE DZIAŁANIA

 

Podczas działań ograniczających efekt stresu  cieplnego warto mieć na uwadze kilka obszarów. Odpowiednie warunki techniczne, takie jak sprawna wentylacja w oborze oraz wydajny system doprowadzania wody są podstawą. Istotny jest także właściwy dobór dawek pokarmowych skonsultowany z doradcą żywieniowym.

Dla ograniczenia negatywnego wpływu wysokich temperatur na wydajność i zdrowotność krów, warto stosować sprawdzone, jakościowe produkty, takie jak Bestermine Lato. Mieszanka zapobiega spadkom pobrania dawki oraz spadkom produkcji mleka, optymalizuje wykorzystanie energii w żwaczu i pokrywa zapotrzebowanie kluczowych makroelementów. Należy włączyć ją do żywienia w momencie, gdy temperatury zaczną przekraczać 20°C.

Wczesne rozpoczęcie suplementacji, świeża i czysta woda oraz optymalne warunki w oborze, pomogą zabezpieczyć stado przez konsekwencjami stresu cieplnego.

Poznaj produkt Bestermine Lato!

Bestremine Lato to innowacyjna mieszanka mineralna i pierwszy w Polsce sprawdzony produkt skutecznie niwelujący efekty stresu cieplnego. Zalety produktu zostały docenione również przez hodowców z Hiszpanii i Portugalii, którzy mierzą się z problemem stresu cieplnego na jeszcze większą skalę. Jak sprawdzi się w Twoim stadzie? Przekonaj się już dziś!

Przejdź do strony produktu

Zarządzaj kompleksowo stresem cieplnym

Podczas upałów wydajność krów mlecznych spada o 30%. Bestermine Lato to rozwiązanie, po które warto sięgnąć zanim nadejdą wysokie tempratury. Mieszanka pozwala zabezpieczyć zwierzęta przed negatywnymi skutkami stresu ciepnego.

Aby jeszcze lepiej zarządzać stresem cieplnym, pobierz aplikację na telefon.  

Pobierz aplikację na urządzenia Android

Pobierz aplikację na urządzenia Apple

Zobacz regulamin promocji Bestermine Lato

Promocją objęte są pakiety mieszanki Bestermine Lato, w skład których wchodzi 10 worków produktu w cenie 9. Promocja jest skierowana do klientów indywidualnych. Szczegóły znajdziesz w regulaminie załączonym poniżej. 

Pobierz regulamin

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z doradcą, który pomoże wybrać Ci najlepsze rozwiązanie żywieniowe dla Twojego stada!