Jakie jest idealne podciśnienie dla obiektu?

05 czerwca 2017
-
3 minuty

Teoretycznie jest to 1 paskal na 1 metr szerokości. W praktyce nie jest to takie proste, ponieważ każdy obiekt jest inny. Przede wszystkim powinniśmy kierować się komfortem ptaków, a nie odgórnie narzuconymi wartościami.

Podciśnienie jest tylko jednym z parametrów dobrej wentylacji.

Liczy się przed wszystkim objętość powietrza w kurniku. Wąskie obiekty najczęściej są niskie, natomiast szerokie są wysokie. Przez to mają różną kubaturę. Powietrze, które wlatuje musi dolecieć aż do dachu, więc w wysokim obiekcie ma dłuższą drogę do pokonania.

Aby uzyskać optymalną szybkość i masę wpadającego powietrza należy zwrócić uwagę na szerokość otwarcia wlotu i na szerokość otworu wlotowego. Liczy się także wysokość wlotów, wysokość ściany oraz odległość od podsufitki.

Zasada 1 paskal na 1 metr jest starą koncepcją

Powstała w latach, kiedy większość obiektów miała maksymalnie 25 m szerokości. Dziś kurniki mają różne wymiary, w tym różną wysokość ścian. Dlatego nie da się zastosować prostych przeliczników wysokości mierzonej od podłogi.

W przypadku dwóch ścian o różnej wysokości najlepiej jest podawać odległość wlotów od dachu.

To podstawowe wartości, które należy wziąć pod uwagę przy wyliczaniu właściwego podciśnienia.

Przy ustawianiu podciśnienia musimy uwzględnić także wilgotność.

Czasem powietrze ma 20% wilgotności, a czasem 90%. Dopiero po uwzględnieniu i przeliczeniu tych wszystkich wartości uzyskamy konkretny wynik.

Teraz możemy przystąpić do regulacji indywidualnych, najlepiej w towarzystwie naszego doradcy, który sprawdzi poziom CO2 oraz podstawowe parametry.

Wskazówka

Dobrym testem prawidłowej cyrkulacji powietrza jest odpalenie świecy dymnej.

Warto poświęcić czas, aby dobrać idealne podciśnienie – dzięki temu poprawimy wyniki hodowlane i zmniejszymy koszty stałe.