Elementarz produkcji pasz - układanie receptur

19 maja 2017
-
2 minuty

Jak układać recepturę? Czym jest pasza zbilansowana? Na czym polega optymalizacja? Dziś przyglądamy się tym zagadnieniom.

Jak ułożyć recepturę paszy?

Wystarczy komputer z odpowiednim programem,

który wyliczy jaki powinien być skład 1 kg paszy dla danej grupy świń. Aby pasza spełniała wymagania pokarmowe, program określi minimalną lub maksymalną zawartość białka, energii, aminokwasów, witamin i innych składników. Nie oznacza to jednak, że uzyskamy paszę idealną.

Słowo klucz to optymalizacja.

Zacznijmy od tego, czym jest pasza zbilansowana. Jest to pasza, która spełnia wymagania pokarmowe dla danej grupy zwierząt. Oznacza to, że przy odpowiednim pobraniu wystarcza do zaspokojenia potrzeb bytowych zdrowego zwierzęcia oraz uzyskania odpowiednich wyników technicznych.

Znalezienie najtańszej zbilansowanej paszy to optymalizacja,

która może dać spore oszczędności w kosztach żywienia zwierząt. Kluczowe są ceny surowców i skład paszy – im mniej zawiera surowców, tym mniejsze możliwości oszczędzania, ponieważ trudniej o zamienniki.

A co z gotowymi paszami?

Składniki pokarmowe pochodzą z surowców, a ich poziom każda firma zajmująca się żywieniem ustala sama. W tym celu korzysta z własnych doświadczeń, opiera się na normach żywienia zwierząt i wynikach badań. W przypadku firmy De Heus receptury mieszanek przeznaczonych do przygotowania na fermie opierają się na założeniach pasz pełnoporcjowych produkowanych przez naszą firmę.