Efektywny tucz bydła opasowego: ekonomia i zyski w metodzie NA SUCHO
Hodowla bydła mięsnego niesie ze sobą wyzwania związane z poprawą jakości tusz i mięsa, co prowadzi do skrócenia cyklu produkcyjnego. Coraz więcej hodowców sięga więc po metodę żywienia NA SUCHO. Dzięki tej technologii możliwe jest nie tylko obniżenie kosztów pracy przy obsłudze zwierząt, ale także rezygnacja z czasochłonnego przygotowywania kiszonek. Metoda ta nie tylko zwiększa wydajność tuczu, ale również przynosi dodatkowy zysk – nawet do 1000 zł netto na zwierzę! Kluczowe dla sukcesu jest jednak przeprowadzenie szczegółowej analizy ekonomicznej i optymalizacja warunków hodowli, w czym pomagają doradcy żywieniowi De Heus.
Optymalizacja kosztów i cykli produkcyjnych
Od pewnego czasu obserwujemy wzrost intensyfikacji fazy tuczu. W stadach z mamkami technologię żywienia na sucho można zastosować już podczas etapu odchowu cieląt. Finalnie, pozwala to hodowcom na skrócenie cyklu produkcyjnego poprzez optymalizację dziennych przyrostów masy ciała oraz odpowiednie przygotowanie i przystosowanie zwierząt do intensywnego tuczu.
W dzisiejszych realiach hodowli bydła mięsnego kluczową rolę odgrywa opłacalność finansowa oraz efektywność produkcji. Hodowcy dążą coraz częściej do zwiększania ilości cykli produkcyjnych w jak najkrótszym czasie. Maksymalizacja wydajności wpływa więc na decyzje dotyczące zmiany systemu żywienia. Te zaś powinny opierać się na szczegółowej analizie, obejmującej nie tylko rodzaj stosowanych pasz, ale także wszystkie inwestycje w infrastrukturę i planowanie – wśród których należy oczywiście uwzględnić koszty produkcji i pozyskania zwierząt.
Wiesz, że wybierając intensywne żywienie, możesz zyskać nawet do 1000 zł netto za zwierzę?
Zwrot finansowy tuczu odsadka do uzyskania osobnika o wadze ubojowej jest nie tyko realny, ale pozwala na dodatkowy zysk pod warunkiem wdrożenia żywienia NA SUCHO. Według kalkulacji przyjętej przez De Heus, szacujemy, że zmiana tradycyjnego żywienia na intensywne może przynieść dodatkowy zysk około 1000 złotych netto na zwierzę! Jak to zrobić? Kluczowe jest przeprowadzenie szczegółowej analizy ekonomicznej stada – w tym pomogą Ci doradcy żywieniowi De Heus. Dysponują oni narzędziami umożliwiającymi wdrożenie efektywnego systemu żywienia, co pozwala na maksymalizację wydajności oraz dokładne bilansowanie przychodów i rozchodów w procesie tuczu bydła opasowego.
Efektywność produkcji - na co zwrócić uwagę?
Osiągnięcie szczytu intensyfikacji produkcji poprzez zwiększenie dziennych przyrostów i przyspieszenie uzyskania wagi ubojowej zwierząt, często jest traktowane priorytetowo jedynie w kontekście wyzwań żywieniowych. Kluczowe jest jednak nie tylko odpowiednie żywienie, ale także udoskonalenie innych, często pomijanych aspektów, które pomogą uzyskać efektywny tucz, a także przyniosą zwierzętom poprawę dobrostanu. Należą do nich poniżej omówione punkty dotyczące powierzchni, poideł, wagi oraz komfortu cieplnego.
Powierzchnia dla zwierząt
Powierzchnia dostępna dla zwierząt przebywających w kojcu wpływa na przyrost masy ciała oraz ich dobrostan. Ostatnie publikacje naukowe wykazały, że zwiększenie powierzchni dostępnej na zwierzę powyżej 12 m², powoduje wzrost przyrostów masy ciała, a także zmniejszenie stresu i siniaków.
Poidła i komfort cieplny
Poidła - koniecznie z otwartym lustrem – muszą być tak dobrane, aby odpowiadały zużyciu wody przez zwierzęta, tj. około 10% w stosunku do ich żywej wagi. Na wydajność i dobrostan stada wpływa również komfort cieplny. Zadbaj o ten aspekt, aby zwierzęta osiągały większe dzienne przyrosty i miały mniejsze straty energii na utrzymanie temperatury organizmu. Należy również pamiętać, że jednorodność wagowa zwierząt w grupach produkcyjnych jest bardzo ważna ze względu na ich wymagania żywieniowe.
Żywienie NA SUCHO – zadbaj o nieograniczony dostęp do słomy
Żywienie zbożami odgrywa kluczową rolę w systemie NA SUCHO, jednak ziarno w żywieniu opasów nie jest optymalną dawką – pamiętajmy, że wciąż żywimy przeżuwacze. Zwierzęta muszą mieć nieograniczony dostęp do słomy, a najlepiej sieczki słomy. Bydło ma czterokomorowy żołądek przeznaczony do trawienia pasz włóknistych przy pomocy drobnoustrojów fermentujących w żwaczu. Zwierzę karmione paszami włóknistymi zwraca kęsy do jamy gębowej i przeżuwa, aby pomóc w trawieniu nierozpuszczalnych w płynie żwaczowym włókien. Dodatek śliny w przeżutym pokarmie pomaga zrównoważyć pH żwacza.
Metabolizm bydła opasowego
W przypadku bydła opasowego karmionego dużą ilością zbóż, ich układ pokarmowy metabolizuje inaczej niż u bydła żywionego paszami objętościowymi. Zwierzęta żywione NA SUCHO przeżuwają mniej, ponieważ składniki strukturalne ziaren są prostsze niż te znajdujące się w ścianach komórkowych pasz objętościowych, co powoduje szybką konwersję skrobi i białka ziaren w składniki pokarmowe. Żywienie NA SUCHO zmienia również skład mikroflory żwacza i jelita grubego.
Czy wiesz, jak zabezpieczyć bydło przed problemami metabolicznymi?
Kompleksowe zabezpieczenie przed spadkiem pH żwacza i problemami metabolicznymi zapewnia MasterBull Intensive. Tę mieszankę uzupełniającą należy stosować w udziale 30% w dawce, natomiast pozostałe 70% stanowią rozdrobnione nasiona zbóż. Tak skomponowana dawka żywieniowa gwarantuje wysokie dzienne przyrosty i żywieniowo bezpieczny tucz zwierząt. Jeśli chcesz dodatkowo zmniejszyć nakłady pracy, skorzystaj z gotowej mieszanki pełnoporcjowej MasterBull Complete.
Myślałeś o tym, że zmiana systemu żywienia może zwiększyć wydajność Twojej fermy obniżając jednocześnie koszty pracy?
Trzeba zaznaczyć, że w ostatnim czasie osiągnięto znaczny postęp w produkcji wołowiny. Dzięki systemowi żywienia na sucho tucz opasów jest bardziej wydajny, ponieważ obniża koszty pracy przy obsłudze zwierząt oraz pozwala hodowcom, którzy nie mają bydła mlecznego, zrezygnować z przygotowywania kiszonek. Zużycie energii elektrycznej, oleju napędowego i wykorzystanie maszyn jest zdecydowanie niższe niż przy tradycyjnym żywieniu z udziałem pasz objętościowych. System żywienia NA SUCHO pozwala zredukować te koszty o co najmniej 50%.
W systemie NA SUCHO wszystkie komponenty dawki możemy kupić bez angażowania własnego czy dzierżawionego areału upraw. Zbilansowana dawka pokarmowa wspiera maksymalny wzrost i przyrost masy ciała dzięki wysokoenergetycznym zbożom i specjalnie opracowanej mieszance uzupełniającej MasterBull Intensive. Zboża stymulują produkcję lotnego kwasu propionowego w żwaczu, dzięki któremu uzyskujemy wołowinę o wysokiej marmurkowatości. Warto podkreślić, że restauratorzy cenią sobie ten rodzaj wołowiny, zapewniając swoim konsulentom najwyższą jakość i aromat potrawy. Wiele ubojni oferuje zaś dodatkowe bonifikaty za tusze o wyższej marmurkowości.
W tym artykule chcieliśmy podkreślić szczególnie istotne punkty wpływające na ekonomiczne powodzenie tuczu opasów w systemie NA SUCHO. Odpowiedzialność doradców żywieniowych De Heus wykracza poza dostarczanie rozwiązań żywieniowych. Szacunek dla środowiska i zwierząt, znajomość szczegółów poprawiających wydajność produkcji to kluczowe elementy promujące postęp w hodowli zwierząt, na który jesteśmy gotowi!
Żywienie opasów - co musisz wiedzieć?
Dowiedz się więcej o żywieniu opasów i naszych produktach dla bydła mięsnego!