Dlaczego warto jeść mięso z indyka? 7 zalet i właściwości mięsa z indyka

Czy mięso z indyka jest zdrowe? Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie? Zdecydowanie tak! Specjaliści z dziedziny dietetyki potwierdzają, że warto wprowadzić do jadłospisu właśnie indyka. Spożywanie mięsa z tych ptaków ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie wielu ważnych organów. Co więcej, na produkty z indyka równie przychylnie patrzą osoby związane z branżą gastronomiczną. To delikatne i chude mięso jest łatwe w obróbce, a za swoje walory smakowe jest doceniane przez licznych smakoszy. Dlatego każda osoba zastanawiająca się, czy mięso z indyka jest zdrowe, powinna być świadoma tego, że jest to jeden z najlepszych wyborów żywieniowych, jakich można dokonać.

Czy mięso z indyka jest zdrowe - co mówią specjaliści?

Żywność pochodzenia zwierzęcego jest ważnym elementem tradycyjnej diety. Jednym z najbardziej wartościowych produktów z tej grupy jest białe mięso. Na szczególną uwagę w tej kategorii zasługuje mięso z indyka. Właściwości produktów wytworzonych z tego gatunku drobiu wyróżniają się na tle innych, na pozór bardzo podobnych mięs.

Dietetycy podkreślają, że świetnym elementem zdrowej, różnorodnej i lekkostrawnej diety może być mięso z indyka. Rodzaje tego produktu, różniące się między sobą wartością odżywczą, smakiem oraz strukturą umożliwiają dostosowanie go do potrzeb oraz preferencji wielu osób. W związku z tym, eksperci z zakresu żywienia człowieka zalecają spożywanie mięsa drobiowego trzy lub cztery razy w tygodniu.

Średnia wartość energetyczna tuszki z indyka ma około 130 kcal w 100 g produktu. Najmniej kaloryczna jest pierś (ok. 80 kcal/100 g), natomiast w przypadku podudzi wartość ta wynosi około 100 kcal/100g. Podroby z indyka mają około 130 kcal/100g. Mięso to zalicza się do produktów niskoenergetycznych, które są szczególnie pożądane w dietach redukcyjnych oraz lekkostrawnych.

 

Czy mięso z indyka jest zdrowe? Poznaj jego największe zalety!

Odpowiadając na pytanie, czy mięso z indyka jest zdrowe, można wskazać szereg cech, które sprawiają, że produkty z tego gatunku drobiu charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i właściwościami prozdrowotnymi:

  1. Duża zawartość białka - ponad 17% masy tuszki z indyka stanowi białko. Spożycie 100 gramów tego produktu odpowiada dostarczeniu organizmowi 17 gramów białka o wysokiej wartości biologicznej. Proteiny zawarte mięsie składają się z aminokwasów egzogennych. To związki chemiczne będące ważnym elementem budulcowym organizmu, których ludzki organizm nie potrafi syntetyzować. W związku z tym muszą być każdego dnia dostarczane wraz z pożywieniem. Pierś z indyka w ponad 20% składa się z białka. Podudzia zawierają 15-19% białka, to również wysoki poziom. Mięso z indyka zawiera również dużą ilość tryptofanu, który jest prekursorem jednego z hormonów szczęścia - serotoniny - pełniącego wiele ważnych funkcji w organizmie.
  2. Korzystny stosunek tłuszczów nasyconych do nienasyconych – mięso z indyka ma niską zawartość tłuszczów nasyconych. Niska kaloryczność to niejedyne zalety. Mięso z indyka umożliwia również ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych. Ich zawartość w diecie powinna być na jak najniższym poziomie. Jednocześnie w zdrowej diecie musi znaleźć się miejsce na tłuszcze nienasycone, których zawartość w indyku równa jest około 3,8 g w 100 gramach produktu. Dzięki tej cesze mięso charakteryzuje się bardzo korzystnym stosunkiem tłuszczów nasyconych do nienasyconych w porównaniu z mięsem z innych gatunków zwierząt.
  3. Źródło makroelementów i mikroelementów - mięso z indyka jest doskonałym źródłem szeregu pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma znacznie więcej potasu, fosforu i cynku oraz stosunkowo niską zawartość sodu. Jest również bogate w magnez oraz żelazo.
  4. Źródło witamin - mięso z indyka ma dużą zawartość witaminy D. Warto to podkreślić, ponieważ szacuje się, że ponad 90% Polaków ma niedobór tej witaminy mającej znaczący wpływ na strukturę i kondycję kości oraz na funkcjonowanie układu odpornościowego. Mięso z indyka jest również bogatym źródłem witamin z grupy B, w tym: ryboflawiny, pirydoksyny oraz kobalaminy.
  5. Możliwość różnorodnej, łatwej i szybkiej obróbki - mięso z indyka można z powodzeniem gotować, smażyć, grillować, dusić oraz piec. Co więcej, ze względu na delikatną strukturę włókien mięśniowych, nie wymaga ono rozbijania oraz długiego marynowania przed obróbką termiczną. Najlepszy smak uzyskuje się poprzez poddanie mięsa krótkiemu działaniu bardzo wysokiej temperatury. Wszystkie wymienione cechy sprawiają, że mięso z indyka może być elementem zdrowej diety, niewymagającej spędzania wielu godzin w kuchni.
  6. Dobry element diety dla osób z restrykcjami żywieniowymi - ze względu na wysoką wartość odżywczą, dużą zawartość prozdrowotnych substancji i niską wartość kaloryczną, mięso z indyka jest polecane dla osób mających specjalne wymagania żywieniowe. Podaje się je dzieciom, seniorom, kobietom w ciąży i karmiącym. Mięso z indyka to dobry wybór przy redukcji masy. Jego spożywanie zalecane jest również osobom z wrażliwym układem pokarmowym, a także w trakcie rekonwalescencji.
  7. Dostępność i cena - mięso z indyka jest jednym z najtańszych mięs drobiowych. Ustępuje jedynie tożsamym produktom z brojlerów. Dodatkowo jest to produkt łatwo dostępny. A to tylko kolejne plusy wprowadzenia go do swojej diety! 

Prowadzisz hodowlę indyków?

Poznaj nasze rozwiązania żywieniowe dla indyków i skontaktuj się ze specjalistą!