Zmysłogród - ogród doświadczeń ze ścieżką sensoryczną otwarty

05 czerwca 2017
-
2 minuty

W sobotę, 3 czerwca w Woźnikach (woj. małopolskie) otwarto ogród doświadczeń wraz ze ścieżką sensoryczną. Otwarciu towarzyszyły wyjątkowe warsztaty, eksperymenty, zabawy oraz wiele innych atrakcji. Ogród będzie otwarty dla wszystkich dzieci, także w wakacje podczas których prowadzone będą dla nich specjalnie przygotowane zajęcia. Zmysłogród, bo taką nazwę nosi ogród został utworzony przez pracowników firmy De Heus w ramach programu prospołecznego „Działamy i wspieramy”. W jego budowę zaangażowano także nauczycieli i mieszkańców.

W uroczystości otwarcia „Zmysłogrodu” uczestniczyła społeczność szkolna, rodzice, pracownicy De Heus, aktywnie tworzący ogród oraz m.in. wiceprezes Zarządu Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty” Weronika Gurdek, przedstawiciele OSP oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Woźnikach.


Celem ogrodu doświadczeń jest zapewnienie bezpiecznego miejsca, umożliwiającego dzieciom zabawę, naukę i poznawanie otaczającego świata zmysłami. Ogród wraz ze ścieżką sensoryczną  wpływa na pobudzanie wrażeń i wyobraźni dotykowej, rozwój motoryki, równowagi oraz koordynacji. Odbywać się tu będą również niecodzienne zielone lekcje przyrody, podczas których przeprowadzane będą wyjątkowe eksperymenty i obserwacje z wykorzystaniem podarowanego przez firmę De Heus sprzętu.

W ramach projektu powstało pięć sfer zmysłów: wzrokowa, słuchowa, smakowa, dotykowa i węchowa. Każda z nich pozwoli dzieciom połączyć zabawę z nauką, poprzez rozwój motoryki, równowagi oraz koordynacji ruchowej. Pobudzi także wrażenia i wyobraźnie dotykową. Obok ścieżki posadzono smakowite i pachnące roślinki, tak by dodatkowo wpłynąć na zmysły dzieci.

W ogrodzie znalazły się także m.in. dendrofon, wiata z grami przyrodniczymi do prowadzenia lekcji przyrody i biologii na świeżym powietrzu, leśne koło fortuny, światowid przedstawiający rośliny i zwierzęta występujące w pobliżu, mapa gminy Tomice i Doliny Karpia czy zegar słoneczny.

Otwarciu towarzyszył piknik rodzinny, podczas którego na dzieci czekało wiele atrakcji, od niezwykłych eksperymentów i praktycznych warsztatów z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego, prezentacje stref sensorycznych, rozgrywki sportowe, malowanie buziek, wystawy plastyczne po degustację smakołyków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Woźnikach.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz samochodów: strażackiego oraz paszowozu De Heus. Dzieci miały niecodzienną możliwość obejrzenia i odwiedzenia charakterystycznej „beczki”, przewożącej pasze. Chętnych nie brakowało. 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Błękitne i zielone ku szczęściu zwierząt i przyrody ochronie” to także istotny punkt programu, w trakcie którego przyznano dzieciom nagrody ufundowane przez firmę: kaski rowerowe i gry zw. z tematyką bezpieczeństwa.

Firma De Heus przeznaczyła na inwestycję 50 tys. zł netto. Ogród dodatkowo wspomogła materiałami ogrodniczymi firma Agro Punkt z Zatora. Prace wykonawcze wykonali pracownicy De Heus, wspomagani przez społeczność lokalną.