V edycja Akademii A’locha

09 marca 2018
-
3 minuty

Dbanie o dobrostan loch i odpowiednie wykorzystanie ich potencjału laktacyjnego to sposób na odbudowanie krajowej produkcji prosiąt. W osiągnięciu tego celu  pomagają specjaliści De Heus, m.in. podczas spotkań Akademii A’locha. Ostatnie odbyło się 7 marca pod Skierniewicami.

Podczas piątego już spotkania w ramach cyklu Akademii A’locha swoimi doświadczeniami podzieli się hodowca – Artur Molski, lek. wet. Paweł Wróbel, opowiadając o najczęstszych patologiach okresu okołoporodowego, Krzysztof Światek – specjalista ds. techniczno-inwestycyjnych De Heus, podpowiadając jak zadbać o komfort matki oraz Karolina Zielińska – kierownik regionalny ds. trzody chlewnej De Heus.

Akademia A’locha dała także odpowiedź na m.in. na pytanie jak zwiększyć potencjał laktacyjny loch oraz jak go dobrze wykorzystać, by uzyskiwać satysfakcjonującą liczbę odsadzonych prosiąt, niską śmiertelność, wyrównany miot o odpowiedniej zdrowotności i wadze oraz zdrowe lochy gotowe do wejścia w kolejny cykl produkcyjny. 

Karolina Zielińska opowiadała o najczęstszych problemach na porodówce związanych m.in. z obecnością zbyt grubych loch, które cechują się zła budową wymienia, słabą mlecznością oraz przedłużającym się porodem i większą liczbą martwo urodzonych prosiąt lub zbyt chudych, z którymi łączą się problemy z kolejną rują, krótką laktacją i małymi miotami.

Zielińska podała też wskazówki jak temu zapobiec i na co zwracać uwagę:

- Warto m.in. ocenić wymiona, ich wygląd, ilość czynnych sutków, sprawdzić czy nie występuje stan zapalny oraz zadbać o odpowiednią temperaturę, stan nóg i profilaktykę. Dokonujemy także oceny zachowania. Brak zainteresowania prosiętami, jedzeniem, apatia czy agresja to sygnały dla nas, świadczące, że trzeba interweniować.

- Kolejnym niezwykle ważnym elementem na porodówce jest utrzymanie odpowiednich warunków. Czystość to podstawa. Należy zadbać o wysoką jakość kojców porodowych, rusztu oraz koryta. Nie może zabraknąć dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej temperatury. Dodatkowo należy pamiętać o czystej wodzie, dostępnej 24h (odpowiednie pobranie wody to 2,5 l na minutę). Aby uniknąć niepożądanych zdarzeń, każda locha powinna być poddawana kontroli i posiadać swoją kartę – mówiła Karolina Zielińska.

Chcesz skontaktować się z ekspertami ds. zarządzania stadem podstawowym?
Zajrzyj tu.