Uprawa użytków zielonych i żywienie z udziałem kiszonek z traw – spotkanie z hodowcami

14 czerwca 2017
-
2 minuty

De Heus jest nie tylko wiodącym producentem pasz, ale i firmą, która mocno wspiera hodowców w rozwoju gospodarstw. Czyni to m.in. poprzez wizyty na fermach, ale i liczne szkolenia jakie organizuje. Jednym z nich było spotkanie z producentami mleka, jakie odbyło się 13 czerwca w Gospodarstwie Rolnym Beaty i Andrzeja Baczyńskich w Podolinie w okolicach Damasławka.

Tematem przewodnim były uprawy użytków zielonych i żywienia z udziałem kiszonek z traw. Szkolenie zostało zorganizowane z firmą Barenbrug, Alima-Bis oraz dystrybutorem pasz De Heus ZH Jóźwiakowski.

Podczas warsztatów hodowcy mieli możliwość poznania nowych mieszanek nasion traw, roślin motylkowych, dowiedzieć się jak prawidłowo uprawiać i nawozić użytki zielone oraz kiedy najlepiej wykonywać siew.

Olbrzymi wpływ na wartość i jakość kiszonki ma prawidłowy termin koszenia oraz odpowiednie zakiszenie materiału. Hodowcy mogli organoleptycznie ocenić jakość kiszonki z traw i dowiedzieć się więcej o jej prawidłowych parametrach.

Po szkoleniu praktycznym na użytku zielonym odbyła się teoretyczna część spotkania, podczas której dalej kontynuowano tematy kosztów związanych z żywieniem dawkami z udziałem kiszonek z traw słabej wartości w porównaniu z trawami o dobrej wartości. Przedstawiono hodowcom ile pieniędzy można zaoszczędzić stosując w dawkach dobrej jakości pasze objętościowe oraz ile i jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie kiszonek z traw czy lucern w dawkach.

Zalety stosowania kiszonek z traw i lucerny w dawce

  • Niższe koszty dawki – wprowadzamy drogie białko z pola, śruta sojowa i rzepakowa droższa od zbóż
  • Lepsza struktura dawki – bezpieczeństwo żywienia bez ryzyka podkwaszania
  • Ograniczenie problemu otłuszczających się w końcówce laktacji krów
  • Wymagania dobrego zbilansowania dawek – lucerna zawiera białko żwaczowe, amoniak, azotany – niebezpieczeństwo wysokiego mocznika