To już III edycja Akademii Indyka

11 czerwca 2015
-
3 minuty

Już po raz trzeci w Iławie (2.06) oraz w Opalenicy (3.06) na konferencji Akademii Indyka licznie zgromadzili się hodowcy indyków, lekarze weterynarii, przedstawiciele środowisk akademickich oraz eksperci z zakresu chowu i hodowli indyków. Gospodarzem spotkania tym razem była firma De Heus.

Po przywitaniu gości przez Wojciecha Kapustę – kierownika ds. drobiu De Heus swoje prezentacje przedstawili eksperci z zakresu żywienia zwierząt: Gerry Oude Elferink (dyrektor międzynarodowego działu drobiu De Heus) i Michał Szafryna (kierownik produktu ds. drobiu De Heus) oraz doświadczeni lekarze weterynarii: dr n. wet. Marcin Andrzejewski i dr n. wet. Jan Szeptycki.


 


Główne problemy

Przewodnimi tematami spotkania były choroby parazytologiczne układu pokarmowego, grzybica, ORT oraz o wpływ żywienia na zdrowotność układu pokarmowego indyków.

Wydajność produkcyjna determinowana jest przez wiele czynników. Na rozwój indyków wpływa m.in. jakość materiału biologicznego, czyli jakość piskląt oraz czynniki zootechniczne, np. wentylacja, temperatura, jakość wody, genetyka. Bardzo ważną rolę odgrywają także zdrowe i dobrze funkcjonujące jelita.


 


„Funkcją przewodu pokarmowego jest przetwarzanie paszy – składników pokarmowych, które mu dostarczamy na mięso - proteiny, które chcemy sprzedać. Musimy tak go przygotować, zbudować, zasiedlić, dbać, by spełniał swoją funkcję w 100% i nie był w żaden sposób obciążony bądź niesprawny. Jeśli raz zaczną się problemy pokarmowe to bardzo często trudno z nich wyjść – to największe wyzwanie dla hodowców.” – mówi Michał Szafryna, kierownik produktu ds. drobiu De Heus.


 


Najcięższymi okresami, w trakcie których najtrudniej jest utrzymać mikroflorę przewodu pokarmowego w odpowiednim stanie są pierwsze dwa tygodnie życia piskląt, kiedy to tworzy się mikroflora jelit oraz okres koralenia.


 


Więcej informacji o unikatowej i prestiżowej Akademii Indyka znajdą Państwo na platformie dotyczącej hodowli indyków: www.akademiaindyka.deheus.pl