Hodowla drobiu – kiedy należy zarejestrować stado?

21 lutego 2023
-
2 min

Czy konieczność rejestracji u Powiatowego Lekarza Weterynarii i w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mają zarówno większe, jak i znacznie mniejsze podmioty hodujące drób? 17 lutego 2023 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało oficjalny komunikat wyjaśniający nieścisłości.

Drób przyzagrodowy hodowany na własne potrzeby bez konieczności rejestracji

Jak można dowiedzieć się z komunikatu MRiRW hodowca wykorzystujący na własne potrzeby jaja i mięso pozyskane z prowadzenia hodowli przydomowej, nie będzie zmuszony do rejestracji stada.

Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji.

Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.

MRiRW postanowiło skorzystać z możliwości odstępstwa od przepisów, jakie daje Unia Europejska, jednak może ono dotyczyć jedynie podmiotów, które nie stanowią istotnego ryzyka dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Jakie obowiązki na pozostałych hodowców drobiu nakłada MRiRW i UE? Aby dowiedzieć się więcej, pobierz plik z ustawą i dokładnymi wytycznymi.

Pobierz ustawę

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Znajdź swojego doradcę, umów się na spotkanie i bądź na bieżąco!