Ptasia grypa - działania bioasekuracyjne De Heus

25 kwietnia 2021
-
2 minuty

Rośnie liczba ognisk ptasiej grypy w Polsce. Od początku roku wykryto ich już 245, z czego kilkadziesiąt w ostatnich dniach. Niestety, z uwagi na panujące warunki meteorologiczne w tym roku wirus utrzymuje się znacznie dłużej, powodując olbrzymie straty w całym sektorze drobiarskim. W związku z tym, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko rozprzestrzenia się wirusa ptasiej grypy, wzmacniamy nasze działania bioasekuracyjne na terytorium całego kraju.

Wśród działań bioasekuracyjnych De Heus (i Golpasz) wyszczególnić można m.in.:

  • zakaz wizyt pracowników De Heus w gospodarstwach, w których wykryto ogniska ptasiej grypy,
  • stosowanie bram dezynfekujących lub mat/wanien na wszystkich ciągach komunikacyjnych w wytwórniach pasz,
  • dedykowane pojazdy do obsługi terenów, na których występują ogniska choroby oraz szczególne planowanie tras,
  • poddanie paszowozów powracających z terenów zagrożonych rozprzestrzenianiem się grypy ptaków myciu i zewnętrznej dezynfekcji w przystosowanej do tego myjni,
  • dezynfekcję pojazdów oraz stosowanie środków ochrony osobistej przez kierowców (jednorazowa odzież ochronna – kombinezon, ochraniacze na buty rękawice – zostawiana przez kierowcę na fermie po rozładunku).

Szczególne procedury bezpieczeństwa obowiązują także we wszystkich zakładach produkcyjnych De Heus w Polsce. Wszystko to dla zapewnienia naszym klientom maksymalnej ochrony przed wysokiej zjadliwości wirusem ptasiej grypy.   

Pamiętajmy, że przestrzeganie zasad higieny jest niezwykle ważne i stanowi kluczową rolę przy zapewnieniu ochrony ptaków przed wirusem, dlatego wszyscy musimy stosować zasady bioasekuracji oraz wzajemnie współpracować, by ograniczyć epidemię.  

Zachęcamy do zapoznania się z zaleceniami Głównego Lekarza Weterynarii, dostępnymi tutaj.