Przybywa chlewni z instalacją do płynnego żywienia

12 lutego 2015
-
3 minuty

11 lutego 2015 r. w Petrykozach, w woj. warmińsko-mazurskim, otworzono chlewnie, w której zainstalowano system do płynnego żywienia.  To kolejna ferma z taką instalacją i jej obsługą przez De Heus.

Instalacje do żywienia na mokro zakładane są coraz częściej, co spowodowane jest przede wszystkim mniejszymi kosztami produkcji oraz paszy. Obecnie w Polsce  funkcjonuje ok. 100 ferm z takimi instalacjami, z czego De Heus obsługuje 40.

„Z De Heus współpracowałem też wcześniej i uważam, że jeśli chodzi o serwis żywieniowy, konkretnie żywienia na mokro, to jest to jeden z najlepszych w kraju. Mam ich pod ręką także, więc nie obawiam się żadnych problemów.” –mówi Pan Radosław Brzozowski.

Chlewnia została wyposażona w system karmienia na mokro niemieckiej firmy Tewe (w Polsce reprezentowanej przez TerraExim Agroimpex). Znajduje się w niej miejsce dla 2000 tuczników.


 


Poprzednie otwarcie chlewni z instalacją do płynnego żywienia miało miejsce u Pana Zbigniewa Dziubalskiego, wieloletniego klienta De Heus, w Lipiu, k. Gostynia. W tuczarni Pana Dziubalskiego znajduje się 1800 miejsc tuczowych.


 


 


 


Zalety żywienia na mokro:

- obniżenie kosztów produkcji;

-restrykcyjne żywienie (wskaźnik FCR);

-bardziej wyrównane świnie, zwłaszcza na długim korycie;

-brak pylistości paszy i wrzodów żołądka wywołanych zbyt drobno zmieloną paszą;

-niższe koszty paszy: możliwość skarmiania tanich komponentów odpadowych;

-utrzymywanie przyrostów w okresie upałów;

-wyższa zdrowotność świń – naturalne zakwaszanie przewodu, pH -4-4,5;

-kontrola wyników produkcyjnych: na każdym zaworze, raport po zakończonym rzucie; 


Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat żywienia na mokro, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów ds. płynnego żywienia.