PRO - nowa linia żywieniowa dla tuczników, wspierająca tucz bez antybiotyków i ograniczająca ślad węglowy

14 czerwca 2021
-
3 minuty

Nowa linia żywieniowa dla tuczników PRO to zestaw profesjonalnych produktów firmy De Heus, indywidualnie dopasowywanych do danego stada. Stanowi odpowiedź na zmieniające się unijne restrykcje prawne, ograniczające stosowanie antybiotyków w hodowli oraz troskę o dobrostan zwierząt i ochronę środowiska. Jest także efektem fuzji De Heus i Golpaszu – pierwszą ofertą po połączeniu firm, a więc wiedzy i doświadczenia ekspertów.

Tucz bez antybiotyków

- Rozwiązanie, które wprowadzamy to oferta skierowana do hodowców tuczników, którzy chcą uzyskać wsparcie zdrowia zwierząt w tuczu bez antybiotyków, obniżając tym samym koszy obsługi weterynaryjnej, oraz, co oczywiste, zwiększając wyniki produkcyjne i ekonomiczne – mówi Joanna Rybak, kierownik produktu ds. trzody chlewnej De Heus.

- Zdrowe zwierzęta nie potrzebują leczenia antybiotykami, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków oraz właściwej odporności. Linia żywieniowa PRO umożliwia to, m.in. poprzez bogatą kompilację fitogenicznych ekstraktów, np. ostropestu plamistego, karczocha i rozmarynu, które pozytywnie wpływają na regenerację nerek, trzustki i wątroby z kwasami tłuszczowymi i organicznymi, które ułatwiają trawienie białka i wspierają układ pokarmowy. Ważną rolę odgrywa także wysokostrawne włókno, które ogranicza pojawienie się wrzodów oraz zawartość glinokrzemianów, działających przeciwbiegunkowo – dodaje.

Ograniczenie śladu węglowego

Zrównoważona produkcja to bardzo istotne zagadnienie, wspierane przez coraz większą liczbę hodowców. Zapewnienie dostępu do zdrowej i bezpiecznej żywności powinno iść w parze ze zrównoważoną produkcją i poszanowaniem środowiska. Dlatego linia żywieniowa PRO przyczynia się do poprawy dobrostanu zwierząt, wspomaga działalność hodowców i chroni środowisko, m.in. ograniczając emisję amoniaku.

- Obserwujemy duże zainteresowanie hodowców dbałością o klimat, o zrównoważoną produkcję. Dlatego pomagamy hodowcom także w tym zakresie. Robimy to poprzez szeroki wachlarz ekorozwiązań wdrażanych przez nasz dział rozwoju agrobiznesu Agra-Matic oraz właśnie m.in. poprzez nową ofertę PRO. Łączy ona  w sobie troskę o dobrostan zwierząt z ochroną środowiska, ograniczając ślad węglowy. Dzieje się tak, dzięki właściwej optymalizacji białka i optymalnemu zbilansowaniu aminokwasów, co m.in. ogranicza ich wydalanie do środowiska. Produkty z linii PRO, dzięki zastosowaniu odpowiednich, certyfikowanych surowców, obniżają koncentrację amoniaku w chlewni, jednocześnie poprawiając mikroklimat. Pozytywnie wpływają też na ograniczenie zjawiska kanibalizmu informuje Joanna Rybak.

Białko – nie ilość, a jakość i odpowiednie zbilansowanie aminokwasów

Białko to podstawowy składnik pokarmowy, stanowiący budulec ciała zwierząt i będąc niezbędny do utrzymania prawidłowych procesów życiowych i produkcyjnych. Całkowite zapotrzebowanie świń na białko musi zostać dostarczone w pobranej paszy, co sprawia, że parametr ten jest szczególnie istotny dla hodowców. Warto jednak zwrócić uwagę, że najważniejsza jest jakość białka, która nie jest równoznaczna z jego ilością. Białko ogólne paszy nie musi być pełnowartościowe i odpowiednio strawne.

Ważne znaczenie ma odpowiednie zbilansowanie aminokwasów, budujących białko. Białko pełnowartościowe pomaga w uzyskaniu dobrych wyników produkcyjnych, ale i nie obciąża organizmu zwierzęcia oraz środowiska. Białka roślinne często posiadają niedobory aminokwasów. W takim wypadku należy uzupełnić je aminokwasami syntetycz­nymi, co poprawia strawność białka i całkowite wykorzystanie paszy.

Dlatego pasze De Heus oparte są na białku zbilansowanym na 13 aminokwasach, co pozwala na uzyskanie dobrych wyników produkcyjnych, w tym wysokiej mięsności.

Linia żywieniowa PRO pomaga w uzyskaniu odpowiednich przyrostów i statusu zdrowotnego stada, m.in. dzięki możliwości płynnego przejścia między prestarterami a paszami tuczowymi.

- Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu wyjątkowych atranktów nowa linia jest wysoce smakowita i ma wyjątkowe walory zapachowe – dodaje ekspert De Heus.

W ofercie PRO hodowcy znajdą 4 pasze: starter, starter/grower, grower, finiszer. Dostępne w formie granulatu, kruszonki i paszy sypkiej.