Nowoczesna produkcja mleka

09 września 2015
-
3 minuty

We wtorek – 8.września – w Ciechanowcu (województwo podlaskie) Tomasz Stanisławowski – specjalista ds. bydła oraz Wiesław Płecki – kierownik produktu ds. bydła De Heus przedstawili zaproszonym hodowcom swoje prezentacje, dotyczące opłacalnej produkcji mleka oraz efektywnego żywienia krów mlecznych w sytuacji ograniczonej dostępności pasz objętościowych.

Okazją do zaprezentowania swojej wiedzy i najnowszych rozwiązań była konferencja Nowoczesna Produkcja Mleka, której firma De Heus była Partnerem.

Kiszonki, zboża i wiele więcej

Wiesław Płecki zalecał, aby w tych trudnych czasach, kiedy występuje ograniczona dostępność pasz objętościowych zrobić bilans tego co występuje w gospodarstwie i dopasować dostępne pasze do odpowiednich grup zwierząt. „Żywienie kiszonkami należy zacząć od krów mlecznych, które dają mleko, przynoszą zyski. Trzeba także rozważyć zastosowanie słomy i zbóż oraz produktów ubocznych mokrych.” – mówił Wiesław Płecki, podkreślając także rolę jakości kiszonek i surowców oraz zachęcając do korzystania z doradztwa żywieniowców.


  

Tomasz Stanisławowski, opowiadał natomiast o znaczeniu programu MMM, służącego do monitorowania zysku z produkcji mleka:

Cenne informacje

„Mając do dyspozycji wiele wskaźników (np. procentowy udział kiszonki z traw w pobraniu, ilość pasz treściwych i ubocznych zużywaną na produkcję 1 litra mleka, pobranie suchej masy z pasz objętościowych, całkowity koszt dawki) w jednym miejscu, możemy interpretować wyniki. Dostarczają one wiele bardzo cennych informacji, które pozwalają na oszacowanie, ile zarabiamy na krowach. To bardzo ważna informacja, która pomaga policzyć, ile możemy zainwestować, w co zainwestować. Należy również pamiętać, że im wyższa produkcja mleka tym większy zarobek.”


Podczas konferencji swoją prezentację przedstawił także m.in. hodowca bydła - Arendt Jan Hendriks, który omawiał możliwości zmniejszenia kosztów produkcji mleka na przykładzie swojej hodowli.