Najważniejsze aspekty odchowu gęsi owsianej

25 marca 2015
-
3 minuty

23 marca 2015 r. w Iławie odbyło się spotkanie dla producentów gęsi pt. "Najważniejsze aspekty odchowu gęsi owsianej". Spotkanie zostało zorganizowane przez Adama Sierockiego, specjalistę ds. drobiu, dla klientów De Heus oraz osób, zainteresowanych poprawą wydajności hodowli ptaków.

Chów gęsi wiąże się z dużym trudem, ze względu na wrażliwość ptaków oraz złożoność produkcji. Wydajność zależna jest od wielu czynników. - „Woda jest podstawowym składnikiem diety gęsi, decydującym o odpowiednim spożyciu paszy i właściwych przyrostach wagowych. Niestety, często hodowcy pomijają jej tak kluczową rolę w rozwoju zwierząt, nie zapewniając ptakom dostępu do tego cennego płynu lub nie dbając o jego odpowiednią jakość. Tymczasem, zanieczyszczona woda wiąże się z negatywnym wpływem na efektywność produkcji, spowodowanym przez pojawiające się w stadzie choroby.” – mówił Michał Szafryna, kierownik produktu ds. drobiu De Heus.


 


Dużym zainteresowaniem cieszył się także wykład lek. wet. Katarzyny Lipczyńskiej-Olczyk z Vet-Drób, która omówiła najczęściej występujące stany chorobowe w stadach gęsi. Swoją prezentację w dużej części oparła o przypadki obserwowane i diagnozowane na fermach w ostatnich 2-3 latach, w rejonie w jakim prowadzą produkcję uczestnicy spotkania.


 


- „Oczywiście, choroby pojawiają się w stadach. Występują także inne problemy. Właśnie dlatego organizujemy dla Państwa szkolenia, które pozwalają poprawić dobrostan ptaków oraz wskaźniki ekonomiczne. Szkolenia mają na celu wsparcie hodowców oraz propagowanie dobrych praktyk hodowlanych tego wyjątkowego gatunku drobiu.” – mówi Adam Sierocki, specjalista ds. drobiu De Heus. – „Dlaczego wyjątkowego? Ponieważ gęsina to chude mięso, bogate w niena­sycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega 6, witaminy i składniki mineralne. Zmniej­sza szkodliwy cholesterol, pomaga w schorzeniach związanych z sercem.”


 


Obserwując uczestników szkolenia, ich zainteresowanie oraz poruszane zagadnienia i zadawane pytania, z całą pewnością można stwierdzić, że istnieje duże zapotrzebowanie na wiedzę. Hodowców  interesuje wiele aspektów, mających wpływ na prowadzoną przez nich produkcję. Dlatego też, organizowanie spotkań z udziałem doświadczonych ekspertów z różnych dziedzin jest jak najbardziej pożądane. A więc: kolejne szkolenia wkrótce! Zapraszamy.