Ekologia i bezpieczeństwo w projektach Działamy i wspieramy

27 maja 2021
-
3 minuty

Świadomość ekologiczna to bardzo istotna postawa, którą należy kształtować już od dziecka. Wychowanie w duchu ekologii nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, ale i uwrażliwia dzieci, uczy odpowiedzialności i jest wyrazem troski o przyszłość ich i kolejnych pokoleń. I właśnie dlatego pracownicy firmy De Heus wraz ze społecznościami lokalnymi, w ramach programu „Działamy i wspieramy”, tworzą m.in. ekologiczne ogrody, ścieżki sensoryczne, hotele dla pszczół, instalacje stacji naprawy rowerów, miasteczko ruchu rowerowego czy też statek Krajan.

"Garden Classroom – Ekologiczny Zakątek"

W Golubiu Dobrzynie (woj. kujawsko-pomorskie) tworzą Ekologiczny Zakątek przy Zespole Szkół Miejskich. Będzie to miejsce do nauki ekologii, obcowania z przyrodą, wdrażania do uprawy i pielęgnacji roślin.

"Garden Classroom – Ekologiczny Zakątek" przybierze formę klasy na świeżym powietrzu. W naszej żywej pracowni dzieci będą badać, eksperymentować i obserwować zjawiska rządzące przyrodą, wdrożą także elementy ekologii do swojej pracy ogrodniczej. Dowiedzą się, jak uzyskać ekologiczny nawóz, gdyż założą swój własny kompostownik, nauczą się też ponownego wykorzystywania wody deszczowej. Będzie to także miejsce, w którym dzieci zapoznają się z podstawowymi założeniami ekologicznej uprawy: ziół, roślin miododajnych i warzyw – mówi Jolanta Rzeszotarska z De Heus.

Zdobytą wiedzę dzieci wykorzystają w praktyce. Wspólnie z pracownikami De Heus, nauczycielami, rodzicami oraz mieszkańcami założą własny ogród zielarsko-warzywny, który w czasie zajęć praktycznych będą systematycznie pielęgnować. Nauczą się posługiwania narzędziami ogrodniczymi i planowania pracy w ogrodzie. Projekt zakłada również zwrócenie uwagi na aktualne problemy środowiska naturalnego tj. obniżenie populacji pszczół.

„Zielono mi”

Podobnie zagospodarowany teren powstanie przy Szkole Podstawowej nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu w ramach projektu „Zielono mi”. Utworzone zostaną przyrodnicza ścieżka ekologiczna m.in. ze stacją meteorologiczną, edukacyjnymi tablicami, zegarem ptaków, miejscem do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu oraz Ogród zielny Anny Wazówny. Projekt będzie realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem „Dolina Drwęcy”, „Alauda – ptasie wyspy”, Nadleśnictwem Golub-Dobrzyń i Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Toruniu. W ramach integracji ze środowiskiem lokalnym uczniowie zaproszą pensjonariuszy DPS z Golubia – Dobrzynia oraz Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej na wyjątkowe przyrodnicze zajęcia, wykorzystujące ścieżkę ekologiczną.

- Dobrze wiemy jak ważne jest rozwijanie i kształtowanie postaw proekologicznych. Chcemy, aby za 10,20,50 lat... mieszkańcy naszej planety też cieszyli się dobrami, które ona oferuje. Musimy zacząć od siebie, od naszych małych społeczności lokalnych. Będziemy działać wspierając! Razem możemy zdecydowanie więcej – podsumowuje Piotr Gołębiewski, De Heus. 

„JESTEM EKO Rowerowe Lekcje - rowerem bezpiecznie i ekologicznie”

Nie tylko kształtowanie świadomości ekologicznej jest celem programu "Działamy i wspieramy". Wolontariusze skupiają się także na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa dzieci w mniejszych miejscowościach. Robią to m.in. tworząc bezpieczne i przyjazne miejsca do nauki i zabawy oraz prowadząc warsztaty. Oba cele doskonale łączy projekt „JESTEM EKO Rowerowe Lekcje - rowerem bezpiecznie i ekologicznie”. Ma on na celu uczenie dzieci zasad ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się na drodze rowerem oraz dbania o środowisko naturalne. Przy Szkole Podstawowej w Stupsku (woj. mazowieckie) powstanie miasteczko ruchu drogowego, wyposażone w znaki drogowe, sygnalizację świetlną i kolejową, maty antypoślizgowe, drogi, ścieżki rowerowe i ronda. Podsumowaniem cyklu działań będzie egzamin na kartę rowerową.

- Realizuję już trzeci projekt w ramach „Działamy i wspieramy”. Od pierwszego czerpię ogromną frajdę i zadowolenie z działań. Lubię pomagać. Radość dzieci i uśmiech jest 100% nagrodą. Uczenie bezpieczeństwa i postawy ekologicznej poprzez zabawę jest bardzo ważne i ma wielki wpływ na zachowania dzieci. Nasze działania zwiększą ich świadomość, dotyczącą niebezpieczeństw na nie czyhających, nauczą ich omijania. Sprawią, że będą bardziej bardziej odpowiedzialne za siebie i otoczenie – cieszy się Małgorzata Gęsicka, De Heus.

"Tandem"

Rowerowe atrakcje zapewnione zostaną także w Łęczycy (woj. łódzkie) i Golubiu-Dobrzyniu, gdzie pojawią się nowoczesne instalacje stacji naprawy rowerów. W ramach promocji sportu, diety i aktywnego spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół odbędą się także rajdy rowerowe. Powstanie przewodnik rowerowy po okolicy, wzbogacony o zasady bezpiecznej jazdy na rowerze i kilka przepisów na dietetyczne przekąski i koktajle dla małych i dużych sportowców.

"Bezpieczeństwo i ekologia nad wodą"

Nie zabraknie także placów zabaw, jednak nie będą to zwykłe place zabaw.

W przedszkolu im. Misia Uszatka w Nowym Mieście zostanie stworzona baza do nauki praktycznej z zakresu zachowania bezpieczeństwa, z imitacją zbiornika wodnego, wypełnionego piłeczkami i pustymi butelkami, z domkiem ratownika oraz punktem dotyczącym edukacji w zakresie segregacji śmieci i kreatywnymi śmietnikami do właściwej segregacji. Plac zabaw zostanie wykonany z elementów pozyskanych z recyklingu.

- Celem projektu jest uświadomienie dzieciom, jak ważne jest zachowanie ostrożności nad wodą oraz uświadomienie im, że ekologia jest bardzo ważna i ma wpływ na dalsze dzieje ludzkości. Stworzenie bazy edukacyjnej stanowi świetne miejsce do ich nauki. Baza pozwoli na systematyczną naukę zagadnień związanych z ekologią i bezpieczeństwem nad wodą – mówi Sławomir Walasek, De Heus.

"Deheusolandia"

Na mapie Polski, w miejscowości Walków (woj. łódzkie), pojawi się także "Deheusolandia", czyli miejsce edukacyjno-rozrywkowe, w ramach którego powstanie plac zabaw z sensoryczną Leśną Ścieżką stworzoną z materiałów uzbieranych przez dzieci, Bocianim gniazdem – miejsce do wspólnego grania w planszówki, karmnikami i budkami lęgowymi, klasami wygibasami, ogrodem i zielnikiem. W Krajewicach (woj. wielkopolskie) wybudowana zostanie “Bezpieczna Przystań EDUKACJA", a dzieci zostaną zaproszone na rejs statkiem KRAJAN. Statek Krajan to bezpieczny, przyjazny dzieciom edukacyjny plac zabaw - kolorowy statek, który zacumował na Przystani EDUKACJA koło świetlicy wiejskiej i proponuje dzieciom wycieczkę po wiedzę w dziedzinie: bezpieczeństwa, biologii zwierząt (w tym ryb i zwierzyny zamieszkującej park w Krajewicach) i roślinności (napotkanej w parku w Krajewicach), mądrej segregacji odpadów. 

- Chcemy przyczynić się do wyrównania szans dzieci mieszkających na wsi, niemających dużego dostępu do sfery kulturalnej i edukacyjnej. Chcemy dać im szansę i edukować od najmłodszych lat jak żyć w zgodzie z naturą, być przyjaznym środowisku, edukować w sposób zgodny z etyką oraz rozwijać swoje umiejętności zamiast przed komputerem na oryginalnym placu zabaw co przyczyni się do powstania mądrzejszego społeczeństwa - mówi Sandra Ratajczak, właścicielka Eko-Rol.

"Sąsiedzkie granie"

Natomiast w ramach projektu "Sąsiedzkie granie" zostanie zmodernizowane boisko do gry w piłkę nożną, pojawi się też strefa aktywności, czyli siłownia zewnętrzna oraz stół do gry w ping ponga. Wolontariusze „Działamy i wspieramy” wraz z lokalną społecznością zabezpieczą tamtejszy głęboki i niebezpieczny rów melioracyjny, zainstalują oświetlenie solarne. Wszystko to, aby w sposób bezpieczny móc korzystać z placu rekreacji w Nowych Żochach (woj. podlaskie).

Dodatkowo wszystkim projektom towarzyszyć będą warsztaty związane m.in. z tematyką ekologii, bezpieczeństwa oraz pochodzenia żywności i znaczenia mleka, jaj i mięsa w diecie. Pojawią się tablice edukacyjne oraz miejsca do zbierania nakrętek i właściwego segregowania odpadów. Nie zabraknie również konkursów. 

Pomóż nam jeszcze lepiej pomagać - wypełnij ankietę!