Działania bioasekuracyjne w walce z ptasią grypą

20 stycznia 2020
-
3 minuty

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w bieżącym sezonie został odnotowany 31 grudnia 2019 r. Do dziś, w województwie lubelskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim wykryto łącznie 8 ognisk wirusa. W okresie zagrożenia epidemią, podjęcie odpowiednich działań bioasekuracyjnych to wspólny obowiązek wszystkich podmiotów łańcucha produkcji w sektorze drobiowym.

W trosce o zachowanie bezpieczeństwa produkcji i transportu pasz, a tym samym maksymalne ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy, firma De Heus zdecydowała się na wprowadzenie działań ochronnych na terenie całego kraju. Nasze procedury wykraczają ponad standardowy zakres czynności bioasekuracyjnych, ponieważ zależy nam, by nasi hodowcy zachowali komfort bezpieczeństwa prowadzenia hodowli także w tych trudnych okolicznościach. Zostały wdrożone we wszystkich zakładach produkcyjnych De Heus w Polsce i obowiązują do odwołania, bez względu na zakres terytorialny. Obejmują w szczególności:

  • dokonywanie dezynfekcji paszowozów dostarczających pasze dla drobiu oraz bezwzględne stosowanie środków ochrony indywidulanej przez kierowców, każdorazowo przy wjeździe i wyjeździe z fermy,

  • stosowanie mat lub wanien dezynfekujących we wszystkich ciągach komunikacyjnych w wytwórniach pasz,

  • poddanie paszowozów powracających po transportach pasz na tereny objęte występowaniem ptasiej grypy (obszary zapowietrzone i zagrożone) myciu i zewnętrznej dezynfekcji w przystosowanej do tego myjni,

  • zakaz wizyt pracowników De Heus w gospodarstwach, w których wykryto ogniska ptasiej grypy.

Pełną treść komunikatu o podjętych przez nas działaniach wraz z odnośnikami do zaleceń Głównego Lekarza Weterynarii znajdziecie Państwo tutaj.