Akademia Indyka 2022 - bezpieczeństwo i ekonomia produkcji

22 września 2022
-
3 minuty

Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji prestiżowego programu dedykowanego wszystkim hodowcom indyków – Akademii Indyka, organizowanej przez firmę De Heus wraz z partnerami BioPoint, Grelavi, Zoetis. Tegoroczna konferencja odbywać się będzie pod hasłem Bezpieczeństwo i ekonomia produkcji. Zagadnienia te są szczególnie ważne dla właścicieli indyczych ferm, którzy w ostatnim czasie musieli mierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Podczas spotkania hodowcy, partnerzy biznesowi i przedstawiciele firmy De Heus będą mogli wspólnie poszukiwać odpowiedzi i rozwiązań na wyzwania, jakie stawia przed wszystkimi gospodarka w nadchodzącym czasie.

Akademia Indyka 2022 – rozmowy ze specjalistami

Podczas tegorocznej edycji Akademii Indyka poruszonych zostanie wiele trudnych tematów, dzięki którym, mamy nadzieję, rozpocznie się dyskusja na temat tego, jak wspólnymi siłami poprawić rentowność produkcji i wpływać na jej rozwój, niezależnie od sytuacji rynkowej. Na konferencji dzięki uprzejmości Krajowej Rady Drobiarstwa przedstawione zostaną analizy i przewidywania dla sektora indyka. Tomasz Tryk, kierownik produktów dla indyków De Heus opowie o tym, jak osiągać optymalne przyrosty, a partnerzy podzielą się swoją wiedzą z zakresu bezpieczeństwa sanitarnego piskląt, alternatywnych metod terapii schorzeń indyków i zapobiegania kokcydiozie. W trakcie konferencji poruszony zostanie również temat salmonelli i sposobów walki z bakterią, która ma realny wpływ na wizerunek polskiego drobiarstwa na arenie międzynarodowej. O niełatwej walce z chorobą w gościnnym wystąpieniu opowie weterynarz Jan Szeptycki.

Rynek drobiu a pobyt i podaż

Polska to niekwestionowany i jeden z największych europejskich producentów mięsa drobiowego z udziałem rynkowym 19,1%. Pierwszy kwartał 2022 roku odznaczał się zwiększonym popytem między innymi na mięso indycze, jednocześnie jednak dynamika krajowej produkcji została zaburzona i zauważono w niej znaczne spadki. Hodowcy napotkali na swojej drodze na wiele utrudnień, takich jak rosnące ceny gazu, energii elektrycznej i kosztów pracy związanych z inflacją. W IV kwartale 2022 roku wciąż będziemy zmagać się z podwyżkami, które wpływają na każde ogniwo, tworzące łańcuch produkcji żywności. Nie można zapomnieć również o schorzeniach, które dotykają indyki i przekładają się na ostateczny wynik produkcyjny i ekonomiczny, jaki hodowca może osiągnąć. Co zatem można zrobić, aby hodowla wciąż była opłacalna?

Polacy kochają mięso drobiowe

Jak można przeczytać w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku każdy Polak zjadł ponad 28 kilogramów mięsa drobiowego. Jest to najczęściej wybierane opcja nie tylko ze względu na koszt zakupu, ale także właściwości zdrowotne. Rosnąca świadomość Polaków związana z odpowiednim odżywianiem przekłada się na zwiększony popyt na mięso indycze. Jego wartości doceniane są również przez specjalistów, którzy polecają spożywanie go w szczególności osobom walczącym z cukrzycą, otyłością czy alergiami. Mięso indycze ma wysoką zawartość białka, co pozytywnie wpływa na rozwój kości. Jest również idealnym źródłem potasu, tak ważnego dla odpowiedniego działania układu nerwowego, a także fosforu. To jednak niejedyne zalety, jakie regularne spożywanie tego produktu może mieć dla zdrowia. Mięso indyka bogate jest także w wiele witamin, takich jak witamina D, nazywana witaminą szczęścia lub słońca, witaminy B6 i B12 wspomagające układ odpornościowy i witaminę B2 pomagającą w walce ze zmęczeniem.

Podczas tegorocznej edycji Akademii Indyka poruszonych zostanie wiele trudnych tematów, dzięki którym, mamy nadzieję, rozpocznie się dyskusja na temat tego, jak wspólnymi siłami poprawić rentowność produkcji i wpływać na jej rozwój, niezależnie od sytuacji rynkowej.