Czy warto stosować prestartery?

12 czerwca 2017

Stosowanie prestarterów jest bardzo ważne. Zapewnia młodym prosiętom dobry start oraz pomaga im przeżyć. Pobieranie prestartera umożliwia osiągnięcie właściwych przyrostów oraz uzupełnia niedobory mleka matki, a także ogranicza stosowanie zastępczych i sztucznych macior.

Jaką funkcję pełnią prestartery w żywieniu prosiąt?

Prestartery pomagają prosiętom przeżyć i rosnąć. Preparaty mlekozastępcze są dobrym źródłem energii w pierwszych dniach po urodzeniu (1-12 dni) i poprawiają wskaźnik przeżywalności. W połączeniu z podawaniem stałego prestartera (od 5 dnia życia do odsadzenia) poprawiają pobranie suchej masy, dzięki czemu można osiągnąć lepsze przyrosty przed i po odsadzeniu.

Prestartery - nauka jedzenia, picia i trawienia

Rozwój odruchu jedzenia można osiągnąć dzięki zadaniu paszy stałej od 5 dnia życia. Pobranie prestartera przez prosię w pierwszym tygodniu jest niskie. Wczesny kontakt z paszą i karmnikiem, w połączeniu z odruchem poznawczym daje lepsze pobranie przed odsadzeniem. Warto pamiętać, że prosięta ssące i odsadzone potrzebują dużo czystej i świeżej wody, którą piją także w trakcie jedzenia. Im więcej prosiąt je przed odsadzeniem, tym wcześniej nauczą się pić wodę ze smoczków.

Stała pasza pozytywnie wpływa na rozwój układu pokarmowego przed odsadzeniem. Stymuluje enzymy trawienne i zwiększa powierzchnię kosmków jelitowych. Wyższe pobranie SM jest potrzebne do zwiększenia absorbcji składników pokarmowych w jelicie cienkim po odsadzeniu.

Dowiedz się, jakie korzyści dadzą Ci prestartery bez cynku